Udruživanjem ka boljem sutra

Socio-ekonomsko jačanje položaja seoske žene kroz aktivno učešće u lokalnim razvojnim planovima

Žene u ruralnim područjima imaju ograničene mogućnosti sticanja prihoda. Porodični koncept bavljenja poljoprivredom uključuje neplaćeni rad žena, a nedovoljna društvena uključenost u rješavanje zajedničkih problema ostavlja ovu kategoriju društva prilično izoliranu u procesima donošenja odluka.

Prema riječima predsjednice Udruženja ''Gračaničko keranje'' Azemine Ahmedbegović formiranje udruženja jedan je od adekvatnih odgovora za rješavanje problema u životu seoske žene. ''Udruženja pomažu ženama da se okupi ona vrijednost koja je bitna na selu. Žene na selu su jako vrijedne, afirmativne i njima se treba posebno posvetiti. Uz porodicu o kojoj brinu, one se bave i proizvodnjom hrane, što je izuzetno važna uloga žene na selu“, istakla je Azemina Ahmedbegović.

Udruženje ''Gračaničko keranje'' okuplja žene koje svojim vrijednim radom baštine i njeguju neprolaznu i umjetničku vrijednost Bosne i Hercegovine, čipku ili keru. ''Okupili smo vrijedne žene koje su njegovale baštinu keranja i osnovali smo Udruženje koje prenosi znanje drugima kako kera nebi bila zaboravljena. Mi smo dobro organizovano udruženje, koje se brine o svojim članicama'', kazala je Azemina Ahmedbegović, naglašavajući da udruženje omogućava sticanje prihoda članicama kroz plasman tradicionalne kere za koju postoji interes kupaca i u zemlji i u dijaspori. Ako želimo da stvorimo pravedno društvo, veoma je važno da lokalni i drugi nivoi vlasti uzmu u obzir specifične potrebe seoske žene u procesima planiranja razvoja. Prema riječima Predsjednice udruženja ''Gračaničko keranje'' još uvijek je prisutan problem nerazumijevanja državnih, entitetskih ili kantonalnih institucija za probleme seoskih žena. „Moramo stvoriti ambijent u kojem ćemo raditi, kako bi stvorili rezultate koji će kasnije biti vrednovani, a to možemo jedino uz pomoć lokalne zajednice, kantonalnih, entitetskih i državnih vlasti'', istakla je Azemina Ahmedbegović, naglašavajući da se vodeći brigu o ženi u ruralnim sredinama, podržavajući ambijent za njeno ekonomsko osnaženje, stvaraju i ključne pretpostavke za ostanak pogotovo mladih žena na selu, podizanje djece i porodice iz sredstava koje i same namiču, smanjuje pritisak na socijalne ustanove, a promovira se i održava tradicija i kulturna baština na koju smo posebno ponosni.

Udruženje VESTA iz Tuzle, u svojim aktivnostima promocije važnosti uloge seoske žene u sveukupnom razvoju, afirmiše pozitivna iskustva kao što je „Gračanička kera“ i zalaže se za aktivniji pristup vlasti unaprjeđenju položaja seoske žene. Aktivnosti promocije afirmativnih priča i akcija seoske žene se provode u okviru projekta ''Socio-ekonomsko jačanje položaja seoske žene kroz aktivno učešće u lokalnim razvojnim planovima'', uz podršku specijalnog fonda Američke vlade usmjerenog na jačanje pozicije žene, US Ambasade u Bosni i Hercegovini.