„Socio-ekonomsko jačanje položaja seoske žene kroz aktivno učešće u lokalnim razvojnim planovima“

S ciljem doprinosa jačanju uloge civilnog društva u promociji ljudskih prava i demokratskih reformi u BiH u segmentu rodne ravnopravnosti i jačanja uloge žene, Udruženje VESTA iz Tuzle provodi projekat „Socio-ekonomsko jačanje položaja seoske žene kroz aktivno učešće u lokalnim razvojnim planovima.“ Projekat se realizuje uz podršku specijalnog fonda Američke vlade usmjerenog na jačanje pozicije žene, US Ambasade u Bosni i Hercegovini.

Ključne grupe aktivnosti koje Udruženje Vesta provodi u okviru projekta su usmjerene na:

- Analizu statusa i potreba žena na selu u izabranim ruralnim sredinama i jačanje njihovih kapaciteta u procesu donošenja odluka i pripremi razvojnih planova.

-Prezentaciju pregleda o položaju i potrebama seoskih žena, predstavnicima lokalnih i kantonalnih gender komisija i iniciranje značajnijeg angažmana i fokusa na potrebe seoske žene u procesu donošenja razvojnih planova i politika.

-Promociju uloge koju žena na selu ima u procesu razvoja lokalne zajednice i sveukupnom razvoju društva, kao i potrebe za poboljšanjem njenog statusa i položaja.

Ciljne grupe projekta:

- 450 žena u ruralnim srednima u 15 lokalnih zajednica

-Gender komisije u Federaciji BiH na općinskom i kantonalnom nivou

Projekat se realizuje na području Federacije BiH u periodu oktobar 2011. – oktobar 2012. godine.

Vesta - za prava seoske žene!

Ra zlozi zašto !!!

Ključni akter od kojeg zavisi opstanak, oživljavanje sela i ruralni razvoj u cijelini je žena, zbog čega u afirmaciji značaja sela i kvaliteta života na selu, žena mora imati centralno mjesto. Iako žene ponajviše doprinose ruralnom razvoju u cjelini, njihov položaj i problemi sa kojima se suočavaju, od osnovnih životnih potreba, pa do dugoročnih interesa u okviru svukupnog razvoja, ostaju na marginama agendi u procesima i politikama, od državnog, entitetskog do lokalnog nivoa.

Žene na selu u Federaciji Bosne i Hercegovine se nalaze u mnogo nepovoljnijoj situaciji od muškaraca; pristup reusursima i uslugama podrške je vrlo ograničen; imovina je uglavnom u posjedu muškaraca; glas žene je prilično slab u društvenoj i političkoj sferi, kao i njeno učešće u procesu donošenja odluka. Seoske zajednice sa svojim specifičnostima, odnosima i tradicionalno prisutnim stereotipima, koji utiču na živote žena i muškaraca zahtijevaju posebnu pažnju onih koji donose odluke na najvišem nivou.

Ako želimo da stvorimo društvo zasnovano na ravnopravnosti, veoma je važno da lokalni i drugi nivoi vlasti uzmu u obzir rodnu pripadnosti u procesu pripreme strategija i politika. Žena na selu ima višestruku ulogu - doprinosi dobrobiti svoje zajednice, razvoju sela i ruralne ekonomije, organizaciji seoske zajednice i poduzetništva na selu.

Uklanjanje rodne nejednakosti za ženu na selu nije samo moralno i legalno pravo, to je pretpostavka za društveno-ekonomski rast i razvoj.

Stoga apelujemo na lokalne i regionalne vlasti da sistematski pristupe eliminaciji stereotipa i ograničenja na kojima se temelje nejednakosti u pogledu uloge, statusa i položaja žene na selu u političkom, socio-ekonomskom i kulturnom smislu.

Poseban član UN CEDAW Konvencije o ukidanju svih oblika diskriminacije žena odnosi se na unapređenje položaja žena na selu. BiH je kao potpisnice ove Konvencije u obavezi da radi na unapređenju socio-ekonomske situacije za žene na selu, njihovog pristupa resursima, tržištu i informacijama, te pristupa osnovnoj infrastrukturi i javnim uslugama.