''Panel diskusije o europskim inicijativama za razvoj ruralnih zajednica''
Udruženje Vesta realizira projekt Europske unije
Udruženje Vesta započelo je implementaciju aktivnosti u okviru projekta „Panel diskusije o europskim inicijativama za razvoj ruralnih zajednica“. Projekat ima za cilj da doprinese boljem upoznavanju i razumijevanju EU, njenih politika i programa, kao i koristi koje imaju članice Europske unije, u tom smislu.
U narednih osam mjeseci, koliko će projekat trajati, planirano je uključivanje najmanje 500 predstavnika zainteresiranih za ruralni razvoj u sjeveroistočnoj BiH, u dijalog o procesu EU integracija, kroz promociju EU LEADER pristupa za razvoj ruralnih zajednica. Cilj je osigurati povratne informacije od zainteresiranih strana o mogućnostima pripreme za LEADER pristup, te uspostaviti mehanizme za kontinuiranu razmjenu informacija i dijalog o mogućnostima primjene takvog pristupa u BiH.
Projektnim aktivnostima će, u narednom periodu, biti obuhvaćeni predstavnici općinskih odjela za poljoprivredu i ruralni razvoj, razvojne agencije, poljoprivredne zadruge, poduzetnici, nevladine organizacije i to u općinama: Tuzla, Živinice, Lukavac, Gračanica, Gradačac, Brčko, Bijeljina, Zvornik, Modriča i Derventa. Interesne grupe u ruralnim zajednicama navedenih općina bit će, na panel diskusijama, upoznate s prednostima pristupanja BiH Europskoj uniji, posebno kada je riječ o razvoju poljoprivrede i ruralnih zajednica, te ulaganjima u sektor poljoprivrede i ponuđenim potencijalima. Politika ruralnog razvoja sve je važniji dio Zajedničke poljoprivredne politike (CAP) i uvrštava se među razvojne prioritete EU-a. Ona promovira održivi razvoj u europskim ruralnim područjima, a uključuje ekonomska, socijalna i ekološka pitanja.
LEADER pristup u ruralnom razvoju je metoda mobiliziranja i prijenosa ruralnog razvoja u njegove lokalne zajednice. U zemljama članicama EU, ostvario je vrijedne rezultate, a u mnogim ruralnim zajednicama u novim zemljama članicama i zemljama kandidatima mogao bi odigrati važnu ulogu pomažući im da se prilagode promjenama.
Više od polovice stanovništva EU živi u ruralnim područjima koja pokrivaju 90% teritorija Unije. U okviru politke ruralnog razvoja, EU LEADER predstavlja inovativni pristup koji potiče ruralna područja da otkriju nove načine kako da postanu ili ostanu konkurentna, zatim kako da, na najbolji način iskoriste svoje prednosti i uspješno prebrode sve zapreke sa kojima se susreću.
I naša država na putu ulaska u Europsku uniju, već sada može svoje tendencije ruralnog razvoja prilagoditi europskim normativima, te u skladu sa europskim standardima stremiti daljnjem unapređenju ukupne kvalitete življenja i rada u ruralnim područjima.