Kako se boriti protiv dječijeg prosijačenja u općini Tuzla?

Udruženje Vesta realizuje projekt u cilju zaštite ljudskih prava djece

U organizaciji misije OSCE-a u Tuzli je upriličen okrugli sto o temi ˝Borba protiv dječijeg prosijačenja u općini Tuzla˝ s ciljem uspostavljanja djelotvornih metoda saradnje među relevantnim subjektima na prevenciji i odgovoru problema prosijačenja maloljetnika na području općine Tuzla.

Ustavom se Bosna i Hercegovina obavezala na poštivanje ljudskog dostojanstva, apostpisivanjem međunarodne Konvencije o pravima djeteta, na zaštitu djece. Prosijačenje je jedan od oblika kršenja prava djeteta, koji je široko rasprostranjen u cijeloj zemlji.

˝Zasigurno vlast u Tuzlanskom kantonu može zaustaviti dalji proces prosijačenja i može učiniti dosta toga da se ne širi u nekom negativnom pravcu. Ovas sastanak ima za cilj da se uvežu institucije sistema, da se podjele odgovornosti i da se napravi red poteza u kontekstu prvih koraka oko sklanjanja djece sa ulice, njihove opservacije u prihvatilištu i poduzimanje odgovarajućih Zakona i propisanih mjera prema roditeljima kao najodgovornijim u ovom procesu. Ovdje se mora naglas reći da se radi o trgovini djecom, da u najvećoj mjeri prosjače djeca. S druge strane uradit ćemo odgovornijim institucije sistema da poduzmu zakonom propisane mjere i da primjenjuju sankcije˝, rekao je pomoćnik ministra za rad, socijalnu politiku i povratak u Vladi TK Azem Poljić.

Neophodno prihvatilište za žrtve prosijačenja

Udruženje ˝Zemlja djece˝ iz Tuzle od 1999. godine počelo da se bavi problemom dječijeg prosijačenja, tj. djece koja žive i rade na ulici. Nažalost, do prošle godine ovo Udruženje bilo je jedina organizovana struktura na području Bosne i Hercegovine koja se aktivno bavila ovim problemom.

˝Zahvaljujući izgradnji određenog modela dnevnog centra za djecu ulice u prilici smo bili prije svega ponuditi pomoć ovoj djeci u smislu pravne identifikacije, odnosno registracije djece po rođenju. Veliki broj ove djece nije čak ni registrovan po rođenju. I u smislu uključivanja u školski sistem i održavanja u istom. Ovaj model su kasnije preuzele i druge zajednice u BiH. Mi se nadamo da će proces standardizacije koji smo pokrenuli na nivou BiH zaista izrasti u jedan prepoznatljiv i standardizovan model usluga za djecu koja žive i rade na ulici. Bez takvog jednog procesa, tj. standardizovanja usluge nemoguće je govoriti o sistemskoj podršci ovim aktivnosatima koje mogu obezbjediti pomoć djeci koja žive i rade na ulici˝, kazala je predstavnica Udruženja ˝Zemlja djece˝ iz Tuzle Sahiba Srna i dodala: ˝Potrebno je ojačati određene kapacitete organizacija, odnosno struktura koje rade u okviru države, sistema, kao što su centri za socijalni rad. Karika koja nedostaje jeste prihvatilište u smislu podrške djeci ne samo da budu sklonjeni sa ulice, nego i da uđu u proces integracije kroz dnevne centre ili na neki drugi način koji će nam omogučiti da za vrijeme dok su sklonjeni sa ulice i dok se analizira njihova situacija, da imaju sveobuhvatnu podršku. Ono što se sada dešava jeste da Centar za socijalni rad uglavnom vraća djecu u porodice iz kojih dolaze, gdje su djeca zanemarena ili zlostavljana .

Problem najprisutniji u osnovnim školama

Pedagogica u OŠ ˝Kiseljak˝ Alma Đedović, mišljenja je da je problem prosijačenja kod djece najprisutniji u osnovnim školama. ˝Mi smo zaduženi da pomognemo toj djeci i da učinimo nešto po pitanju toga da zaustavimo prosijačenje. Međutim, uvijek se dolazi do određenih instanci, gdje naš rad dalje prestaje, i treba da uzmu uloge neke druge institucije. Smatram da kada bi se svi uključili i kada bi smo zajedno dali nekakav doprinos da bi taj problem uspjeli donekle da riješimo˝, naglašava Đedović.

OSCE: Analiza stanja

Misija OSCE-a u BiH već nekoliko mjeseci pokušava da napravi jednu analizu stanja u cijeloj zemlji što se tiče prosijačenja djece na ulicama. Prema riječima glasnogovornice OSCE-a Danice Pelemiš-Subotić, pomenuti problem nije samo fokusiran na BiH, već i cijeli svijet. ˝Mi smo se odlučili da potaknemo naše relevantne subjekte, odnosno nosioce vlasti i institucije koje su na kraju krajeva zadužene za rješavanje ovog problema, da se sastanu i razgovaraju i možda danas na sastanku u Tuzli dođu do onog zajedničkog rješenja. Danas možda neće biti potpisan protokol, ali svakako očekujemo da će biti postignut dogovor šta će se učiniti dalje˝, pojašnjava Pelemiš-Subotić.

Udruženje Vesta: Realizacija projekta u cilju zaštite ljudskih prava djece

Udruženje Vesta realizuje projekt ''Jačanje uloge organizacija civilnog društva u monitoringu državne Strategije za borbu protiv nasilja nad djecom 2011.-2014. godine u Bosni i Hercegovini'', u partnerstvu sa Udruženjem „Zemlja djece“ Tuzla. Pridruženi partner u projektu je Ministarstvo za ljudska prava i izbjeglice BiH. Projekat finansira Europska unija, a implementiraće se u periodu januar 2011. – decembar 2013. godine.

Realizacija projekta doprinijet će jačanju uloge organizacija civilnog društva u promociji, monitoringu i identifikaciji problema u zaštiti ljudskih prava djece, te izvještavanju o postojećem stanju unutar ove oblasti. Projektom se jačaju mehanizmi saradnje između Ministarstva za ljudska prava i izbjeglice BiH i organizacija civilnog društva koje će, ojačanih kapaciteta, sudjelovati u monitoringu Strategije za borbu protiv nasilja nad djecom od 2011. do 2014. godine, te pripremi Izvještaja u sjeni, koji će uz Izvještaj nadležnog državnog ministarstva, biti zvanično dostavljen UN Komitetu za prava djeteta.