U Orašju održana javna konsultacija o pravima porodilja u Posavskoj županiji
U cilju pokretanja dijaloga u pravcu unapređenja položaja majki porodilja u BiH Udruženje VESTA iz Tuzle održalo je javnu konsultaciju u Orašju o temi ''Ostarivanje prava majki porodilja u BiH'', a učešće su uzeli predstavnici vladinih institucija, organizacija civilnog društva i majke porodilje.
Na javnoj konsultaciji u Orašju učesnici su istaknuli da je najveći problem nedostatak novčanih sredstava za finansiranje prava majki porodilja. Takođe, predstavnici izvršne i zakonodavne vlasti Posavske županije su obećali da će sarađivati u narednom periodu kako bi iznašli mogućnost za obezbjeđivanje više finansijskih sredstava za riješavanje ovog problema. Učesnici su preporučili da se pitanje majki porodilja i njihovih prava prije svega mora urediti na federalnom i državnom nivou.
Učesnici javnih konsultacija naglasili su značaj razgovora o ovoj važnoj temi i zahvalili se Udruženju Vesta na organizaciji konsultacija u Orašju. Resorno županijsko ministarstvo, prema riječima pomoćnika ministra Zvonka Markovića, snosi dio odgovornosti zato što u Posavskoj županiji nema propisa koji uređuje prava majki porodilja. 2008 godine bio je upućen u proceduru sveobuhvatan propis koji uređuje prava majki porodilja, kako zaposlenih tako i nezaposlenih, ali je usljed nedostatka finansijkih sredstava za njegovo provođenje ostao u formi prednacrta. Od 2005. godine na snazi je propis koji uređuje prava nezaposlenih majki i ova prava koristi oko 2/3 majki porodilja u PŽ. Utvrđeni iznos novčane naknade od 150 KM mjesečno tokom šest mjeseci nakon poroda se, prema riječima predstavnika ministarstva, isplaćuje redovno.
Javne konsultacije će se u narednom periodu održati na području cijele Bosne i Hercegovine. Ova aktivnost dio je projekta Rodno odgovorno budžetiranje kao dio reformskih promjena na putu europskih integracija i osnova za jačanje prava žena u BiH koji Udruženje VESTA iz Tuzle realizuje u partnerstvu sa Udruženim ženama Banja Luka. Realizaciju projekta finansijski podržava Europska unija. Projektom je adresirana evidentna potreba za uvođenjem rodne odgovornosti u proces budžetiranja na svim nivoima vlasti u BiH koja je iskazana u obavezama naše zemlje na putu europskih integracija.
S druge strane projekt je specifično usmjeren na doprinos u ostvarivanju ljudskih prava majki porodilja u BiH, vrlo ranjive grupe korisnica na čiji status direktno utiče neadekvatna raspodjela budžetskih sredstava.
Na konsultacijama koje će biti organizirane u administrativnim centrima svih kantona u FbiH i RS, zainteresovani predstavnici/e interesnih grupa (porodilje, trudnice, porodice, parlamentarci, ministarstva iz resora socijalne politike i finansija, centri za socijalni rad, nevladine organizacije, mediji) imat će priliku doprinijeti analiziranju stanja u pogledu ostarivanja prava majki porodilja u BiH i definisanju preporuka za unaprjeđenje njihovog položaja. Stavovi i mišljenja učesnika će biti ugrađeni u Analitičku podlogu koja će se predati Agenciji za ravnopravnost spolova BiH u cilju pokretanja inicijative za izradu Akcionog plana za unaprjeđenje položaja majki porodilja u BiH.
Tokom sastanaka će biti prezentirana i mogućnost diskutovanja o ovoj temi putem internet platforme www.civilnidijalog.ba koju je Udruženje VESTA pokrenulo u cilju uspostavljanja konstruktivnog dijaloga između civilnog društva, vladinog sektora i zainteresovanih pojedinaca u pravcu unaprjeđenja položaja žena i djece u BiH. Detaljan sadržaj javnih konsultacija, pogledate u satnici koja je u prilogu.