Održana obuka o temi ''Upotreba radionica kao alata u radu sa studentima''
U sklopu projekta "Predstavljanje anti-koruptivnih mjera na univerzitetima u BiH", koji realizuje Udruženje Vesta, uz finansijsku pomoć Europske Unije, u petak 15.februara u Kući plamena mira u Tuzli, održana je treća edukativna ''capacity building'' radionica o temi "Upotreba radionica kao alata u radu sa studentima". Učešće na radionici uzeli su članovi projektnog tima iz Veste i OKC-a iz Banja Luke, kao i saradnici na projektu iz Studentskog parlamenta iz Banja Luke, OP Revolta iz Tuzle i Udruženja studentata FTOS-a Univerziteta u Tuzli. Predavač na radionici bio je prof. Dr. Tihomir Knežiček. Naredna radionica ovog tipa biće održana u maju 2012. godine u Banja Luci o temi "Izrada zajedničkih akcija, planova i programa participativnom metodologijom".
Napominjemo, Udruženje Vesta s ciljem doprinosa procesu jačanja kapaciteta civilnog društva i vladinih institucija za borbu protiv korupcije na univerzitetima u BiH, u partnerstvu sa Omladinskim komunikacionim centarom OKC iz Banja Luke, realizira projekt Uvođenje anti-korupcionih mjera na univerzitetima u Bosni i Hercegovini. Projekt se realizira na dva univerziteta i to, na Univerzitetu u Tuzli i Univerzitetu u Banja Luci tokom 2011. i 2012. godine uz finansijsku podršku Europske unije u okviru IPA programa.
Cilj projekta je omogućiti studentima univerziteta u Tuzli i Banja Luci efikasan sistem za otkrivanje korupcije i sistemsko suočavanje sa problemom te osigurati da ova dva univerziteta do kraja 2012. imaju razrađen program mjera za prevenciju i borbu protiv korupcije u čijem su kreiranju sudjelovale sve interesne skupine.
Istraživanje o korupciji na Univerzitetima u Tuzli i Banja Luci
Udruženje Vesta i partnerska organizacija Omladinski komunikativni centar - OKC iz Banja Luke, u saradnji sa neovisnom agencijom za istraživanje Kronauer-consulting iz Sarajeva u sklopu ovog projekta sprovodi istraživanje "Mapiranje pojavnih oblika korupcije" na dva univerziteta (Tuzla i Banja Luka).
Istraživanje ima za cilj mapirati percepciju oblika korupcije studenata koji se desavaju na univerzitetima, te na taj način svojim rezultatima posluziti kao dobra osnova za izradu Programa mjera za borbu protiv korupcije u čijoj izradi će učestvovati studenti i drugi članovi akademske zajednice. Tako izrađen dokument kroz serijal radionica i fokus grupa biće konkretan produkt samih korisnika, te će kao takav imati posebnu težinu.
Predviđeni uzorak je 2000 ispitanika na oba univerziteta sa jasno stratificiranom strukturom prema zastupljenosti fakulteta, odsjeka, godina i dr. faktora. S obzirom da se radi samo o dva univerziteta, ovaj uzorak je i više nego reprezentativan, te uz činjenicu da će istraživanje provoditi neovisna kuća uz kvalitetan metodološki i tehnički pristup, dobiveni rezultati će svakako biti vrlo relevantni.