Završena Javna rasprava o Etičkom kodeksu istraživanja sa djecom i o djeci u BiH

Dokument uskoro pred Vijećem ministara BiH

Javna rasprava o Etičkom kodeksu istraživanja sa djecom i o djeci u BiH, održana je početkom sedmice u Sarajevu, u organizaciji Ministarstva za ljudska prava i izbjeglice BiH i Udruženja Vesta, a finansirana sredstvima EU, u okviru projekta „Jačanje uloge organizacija civilnog društva u monitoringu Državne strategije za borbu protiv nasilja nad djecom 2011-2014 u Bosni i Hercegovini“.

Dokument koji je bio predmet Javne rasprave je rezultat višemjesečnog angažmana stručnog tima i kvalitetnog participativnog procesa u kojem su sudjelovale sve interesne strane, uključujući delegirane predstavnike nadležnih ministarstava i institucija na nivou BiH, Federacije BiH, Republike Srpske i Brčko Distrikta, nevladinih organizacija, Institucija Ombudsmana, akademske/istraživačke zajednice, medija. Po njegovom očekivanom usvajanju, Etičkim kodeksom će se, u najboljem interesu djece i zaštite njihovih prava, značajno unaprijediti i regulirati oblast istraživanja sa djecom i o djeci u BiH.

Javna rasprava, kojom je moderirala Saliha Đuderija, pomoćnica ministra za ljudska prava i izbjeglice BiH, je još jednom okupila navedene predstavnike relevantnih vladinih institucija i nevladinih organizacija koje su dale završne komentare i konstruktivne prijedloge na postojeći dokument.

U uvodnom dijelu Javne rasprave, tematski stručnjak dr. Elmedin Muratbegović, jedan od autora Etičkog kodeksa, govorio je o potrebi postojanja i provođenja istog. Prva verzija dokumenta usvojena je i na snazi od 2006. godine, ali je neadekvatno ili nikako primjenjivana. Sada je dokument dorađen i učinjen upotrebljivijim u praksi i svakodnevnom radu. Pitanje djece nije dnevnopolitička tema, niti nešto što u bilo kojem momentu treba zanemariti. Dijete je kategorija koju treba zaštititi, o kojoj trebamo razmišljati, naša budućnost, a oblast dječije zaštite i ovakav Etički kodeks, nam svima u BiH može služiti na čast – rekao je Elmedin Muratbegović.

Iako je dokument generalno ocijenjen kao jako dobar, svrsishodan i potreban, upriličena Javna rasprava je bila vrlo produktivna i obilovala je vrijednm i konsutruktivim komentarima i sugestijama za unaprijeđenje. Prijedlozi prisutnih učesnika i eventualni dodaci dokumentu u završnoj fazi izrade, su se uglavnom odnosili na aspekt dobivanja saglasnosti za sprovođenje istraživanja od samog djeteta, te roditelja/staratelja i jasnije specificiranje dječijih prava koja je neophodno zaštititi u procesu istraživanja sa djecom i o djeci. Diskutovano je o predviđenim Etičkim tijelima, odnosno relevantnim institucijama koje su kompetentna instanca za odobravanje teme i načina istraživanja, metodološkog instrumetarija i za procjenjivanje stručnosti i kompetentnosti samog istraživača. Većina prisutnih se složila da su to nadležnosti upravo ministarstva obrazovanja/prosvjete na entitetskom nivou, resorna kantonalna ministarstva na nivou Federacije BiH i Odjel za obrazovanje Vlade Brčko Distrikta, koji bi primjenu ovog Etičkog kodeksa provodili u bliskoj saradnji sa nadležnim Prosvjetno pedagoškim zavodima u BiH.

Predstavnici nevladinog sektora izrazili su zabrinutost zbog mogućnosti usporavanja i ‘paraliziranja’ procesa istraživanja čekanjem na odobrenja od strane navedenih institucija. Nada Uletilović, predsjednica Udruženja Zdravo da ste iz Banja Luke, rekla je da postiji realna mogućnost da ukoliko budemo čekali da nam institucije na različitim nivoima odobre upitnike i istraživače, neka bitna istraživanja nikada neće biti sprovedeno. Prijedlog je da se zahtjev za istraživanje šalje strukovnim Etičkim komitetima.

Saliha Đuderija, kao i kreator Kodeksa dr. Elmedin Muratbegović, su podvukli da je dokument uopšten okvir etičkih standarda istraživanja sa djecom i zajednički sadržilac najbitnijih elemenata strukovnih kodeksa koji će u neminovno biti konsultovani za istraživanja u pojedinim oblastima/strukama.

Učesnici su pozvani da do početka aprila pošalju komentare, prijedloge i sugestije u pismenoj formi. Komentari će na užem sastanku radne grupe biti razmatrani, eventualno usvojeni, a zatim će Ministarstvo pokrenuti proceduru prema Vijeću ministara najkasnije početkom maja ove godine.