Udruženje VESTA podsjeća na potrebu rješavanja dugogodišnjeg problema diskriminacije majki porodilja u BiH

Različito reguliranje prava na porodiljne naknade već dugo je izvor diskriminacije majki porodilja u BiH i kršenja njihovih osnovnih ljudskih prava. Naime, u BiH ne postoji propis koji na jedinstven način reguliše ovo pitanje obzirom da je oblast zaštite porodice i djece u nadležnosti entiteta i Brčko Distrikta. Prema trenutnom pravnom okviru imamo 12 različitih rješenja kada je u pitanju reguliranje prava majki porodilja u BiH. Posebno složena situacija je u Federaciji BiH gdje nadležnost dijele entitet i kantoni na način da se na entitetskom nivou utvrđuje zakonski okvir, a kantoni su nadležni za implementaciju i isplatu porodiljnih naknada. Problem predstavlja što kantonalni zakoni nisu međusobno usklađeni, u nekim kantonima zakoni nisu uopće doneseni a u nekim su na snazi privremene odluke kojima je regulisano pitanje isplate porodiljnih naknada.

Evidentno je da je pitanje različitog reguliranja zaštite majčinstva u BiH već dugo izvor diskriminacije majki porodilja i drastično kršenje ljudskih prava, za što je prema međunarodnim standardima odgovorna država. Ako uzmemo u obzir da se u našoj zemlji bilježi stalno smanjenje nataliteta, posebno u onim dijelovima gdje pitanje zaštite majčinstva nije adekvatno regulirano, jasna je potreba usmjeravanja pažnje nadležnih institucija na rješavanje ovog pitanja. Ukoliko se ovom problemu ne posveti dužna pažnja, suočićemo se sa dugotrajnim i značajnim posljedicama po zdravlje majki, djece i porodice generalno.

U povodu 8. marta, Međunarodnog dana borbe za prava žena podsjećamo relevantne institucije u BiH na potrebu hitnog normativnog uređivanja pitanja isplata naknada po osnovu porodiljskog odsustva i obezbjeđivanja jednakog tretmana za sve građanke BiH, bez obzira odakle dolaze.

Udruženje Vesta iz Tuzle i Udružene žene Banja Luka u posljednje dvije godine uz podršku KRIK mreže realizuju aktivnosti koje doprinose uvođenju gender komponente u proces budžetiranja na svim nivoima. Na osnovu Analize prava porodilja u BIH i Analitičke podloge za unaprijeđenje položaja porodilja u BiH, Udruženje Vesta i Udružene žene Banja Luka, traže od relevantnih institucija unaprjeđenje postojeće zakonske regulative kako bi se što prije poboljšao položaj porodilja u BIH:

- Uvesti rodno odgovorno budžetiranje u proces planiranja i izrade budžeta na svim nivoima vlasti u BiH

- Kreirati državnu politiku u kojoj će biti postavljeni okviri za zaštitu majčinstva, porodice i djece u pravcu adekvatnog i ujednačenog regulisanja ove oblasti u cijeloj Bosni i Hercegovini.

- Na nivou Federacije BiH ubrzati aktivnosti na donošenju Zakona o zaštiti porodice sa djecom u cilju obezbjeđivanja dostupnosti i ujednačavanja prava na porodiljsku naknadu u cijeloj FbiH

- Pokrenuti aktivnosti na formiranju posebnog budžetskog fonda za dječiju zaštitu na nivou Federacije BiH u cilju obezbjeđenja sredstava za redovnu isplatu nakanada u oblasti zaštite porodice sa djecom

- Do donošenja novog pravnog okvira za uređenje pitanja zaštite porodice sa djecom u FBiH utvrditi mehanizme za unaprjeđenje položaja majki porodilja u kantonima u kojima nisu utvrđena prava na porodiljne naknade ili se utvrđena prava ne ostvaruju.

- Stečena prava majki porodilja u Republici Srpskoj ne bi trebalo narušavati izmjenama zakona koje predlažu smanjenje obima prava i prebacivanje još većeg dijala obaveza na poslodavce

- Osigurati da se u budžetu Republike Srpske osiguraju sredstva za isplate bruto iznosa naknada po osnovu porodiljskog odsustva te dovoljno sredstava za isplatu porodiljnih naknada i materinskog dodatka.

- Uskladiti visinu materinskog dodatka sa troškovima života.

Aktivnosti na unaprjeđenju položaja majki porodilja u BiH Udruženje VESTA iz Tuzle, u partnerstvu sa Udruženim ženama Banja Luka, realizira u okviru projekta Rodno odgovorno budžetiranje kao dio reformskih promjena na putu europskih integracija i osnova za jačanje prava žena u BiH čiju realizaciju finansijski podržava Europska unija. Europska unija je obezbijedila 99.927 Eura iz sredstava EIDHR.

Ukoliko postoji potreba za dodatnim informacijama molimo Vas da bez ustručavanja kontaktirate naš ured u Tuzli 035 36 36 90; vesta@bih.net.ba.