Građani očekuju da vlasti ispune data obećanja

Tokom ove godine, 33 organizacije civilnog društva okupljene u inicijativi ''Građani za Europu'' nastojale su osigurati posvećenost i javno opredjeljenje vladinih dužnosnika za korake koje je potrebno učiniti u oblastima energije i okoliša, poljoprivrede i ruralnog razvoja, te rada i zapošljavanja, kako bi se unaprijedio životni standard običnih građana i zemlja što brže približila Europskoj uniji.

Ključne preporuke civilnog društva prema vlastima u sektoru energije i okoliša pozivaju na donošenje Zakona o zaštiti okoliša na nivou BiH, na izradu smjernica za implementaciju Socijalno-akcionog plana za BiH iz 2010. godine, te na osnivanje DNA agencije. Građani su također tražili osnivanje Agencije za energetsku efikasnost. Predstavnici vlasti i relevantnih vladinih institucija načelno su podržali ove i dodatne preporuke, ali je kao najveća barijera istaknut nedostatak koordinacije izmedju entitetskih i državnih organa vlasti u donošenju i implementaciji zakona. Prilikom susreta sa Građanima, vlasti su prihvatile prijedlog da ministarstva odrede osobe za kontakt i suradnju sa predstavnicima civilnog društva, što su neka od njih već i učinila, poput Ministarstva vanjske trgovine i ekonomskih odnosa BiH. Predstavnici vlasti su također najavili da se uskoro može očekivati osnivanje DNA agencije, kao preduvjeta za implementaciju projekata iz fonda čiste energije, čime će biti povećan broj investicija u ovom sektoru.

 

Kada je u pitanju sektor poljoprivrede i ruralnog razvoja, glavne preporuke Građana odnose se na izradu strategije ruralnog razvoja na državnom nivou, potpunu harmonizaciju i implementaciju Zakona o poljoprivredi, prehrani i ruralnom razvoju BiH, jaču koordinaciju države, entiteta i Brčko distrikta u ovoj oblasti, te na bolju saradnju vladinih institucija sa organizacijama civilnog društva. Predstavnici nadležnih ministarstava na državnom i entitetskim nivoima su podržali preporuke civilnog društva, te prepoznali da je BiH u zaostatku sa izdvajanjima za poljoprivredu i ruralni razvoj sa manje od 5%, dok EU izdvaja čak više od 40% budžeta u ovoj oblasti. Predstavnik Ministarstva za vanjsku trgovinu i ekonomske odnose je izjavio da će uskoro oformiti Mrežu za ruralni razvoj sa članstvom civilnog društva, te da će predstaviti javni izvještaj o radu, a da će za 6 mjeseci u potpunosti profunkcionisati Ured za harmonizaciju i koordinaciju sistema plaćanja. Zastupnici u parlamentima su pozvali ministarstva da dokument sa preporukama Građana proslijede u proceduru.

U sektoru rada i zapošljavanja, Građani za Europu su preporuke usmjerili na razvoj institucionalne strukture za rad i zapošljavanje na državnom nivou, na racionalizaciju i konsolidiranje službe zapošljavanja u FBiH, te na harmonizaciju zakonskih odredbi u oblasti rada i zapošljavanja između entiteta. Također, istakli su potrebu za harmonizacijom stope doprinosa između entiteta i za ukidanjem administracije zdravstvenog osiguranja preko službi za zapošljavanje. Odbor za rad i zapošljavanje Parlamenta FBiH se obavezao na fokusiranje na date preporuke i uspostavljanje nadgledanja usvajanja preporuka, te da će zavodi za zapošljavanje sarađivati sa projektom zapošljavanja mladih, kako bi radili na razdvajanju pasivnih i aktivnih tražilaca posla.

 

Preporuke Građana za Europu zasnivaju se na opsežnim konsultacijama sa relevantnim organizacijama civilnog društva i stručnjacima iz cijele Bosne i Hercegovine. Rad Građana se naslanja na preporuke civilnog društva koje su tokom 2010. godine bile upućene političkim strankama. Mnoge stranke su tada iskazale javno opredjeljenje da će se zalagati za ispunjavanje građanskih preporuka.

Organizacije civilnog društva i vlasti su održali četiri javne diskusije prilikom kojih su razmijenili mišljenja i kritike u vezi preporuka za napredak BiH u ovim sektorima. Preporuke civilnog društva su dostupne na oficijelnoj web stranici inicijative – www.gradjanizaeuropu.ba.

Prilikom posljednjeg sastanka, održanog u Sarajevu 19. oktobra, većina od četrdesetak prisutnih vladinih dužnosnika pohvalili su inicijativu zbog uspostavljenog kvalitetnog dijaloga između vlasti i civilnog društva.

Inicijativu „Građani za Europu“ je u 2011.godini predvodilo Udruženje VESTA, pod pokroviteljstvom Specijalnog predstavnika i šefa Delegacije Europske unije u BiH, uz podršku Kraljevine Švedske i SIDA-e, te u saradnji sa Direkcijom za europske integracije BiH.

 

Amra Selesković, Koordinatorica inicijative „Građani za Europu“