Finalne preporuke civilnog društva za brži put prema EU
Mreža organizacija civilnog društva iz cijele Bosne i Hercegovine Građani za Europu, tokom 2011. godine vodila je opsežne konsultacije sa relevantnim sudionicima civilnog društva te predstavnicima vlasti u BiH. Cilj dijaloga bio je usmjeren na povećanje nivoa i kvalitete javne rasprave o ključnim mjerama koje treba preduzeti kako bi BiH napredovala prema članstvu u Europskoj uniji, a posebno u oblastima poljoprivrede i ruralnog razvoja, energetike i okoliša, te rada i zapošljavanja.
Tokom 2011. godine, predvođena udruženjem „Vesta“ iz Tuzle, inicijativa ''Građani za Europu“ je okupila 33 organizacije civilnog društva, kao i niz njihovih stručnjaka koji su po tematskim oblastima nastavili istraživati i analizirati preporuke objavljene u sklopu inicijative u 2010. godini. Tematski stručnjaci su javno konsultovali više desetina građanskih organizacija i stručnih pojedinaca u sektorima poljoprivrede i ruralnog razvoja, energije i okoliša, te rada i zapošljavanja, širom BiH, uključujući poslodavce, univerzitetske profesore, sektorska udruženja, poljoprivrednike, razvojne agencije, biroe i druge zainteresirane strane
''Poljoprivreda i ruralni razvoj u BiH – Preporuke civilnog društva za brži put prema EU”
Prijedlozi i zapažanja civilnog društva su pažljivo analizirani i uključeni u tri dokumenta u obliku preporuka za djelovanje. Dokument „Poljoprivreda i ruralni razvoj u BiH – Preporuke civilnog društva za brži put prema EU” nudi osvrt na istraživanja, javne konsultacije, te razgovore s vlastima, i jezgrovito prikazuje trenutnu situaciju u oblasti ruralnog razvoja i poljoprivrede u BiH kroz perspektivu široke lepeze ključnih nevladinih učesnika u ovom sektoru, te daje konkretne i razrađene preporuke za napredak u ovoj oblasti u kontekstu pridruživanja Europskoj uniji, kao i osvrt na osnovne perspektive i pomake nakon konsultacija sa predstavnicima vlasti. Dokument naglašava kako bi sve sprovedene mjere između ostalog postepeno omogućile veću novčanu pomoć poljoprivrednicima u BiH
Preporuke civilnog društva se podudaraju sa preporukama za BiH iz Europskog partnerstva, te između ostalog pozivaju na:
- izradu strategije ruralnog razvoja na državnom nivou,
- potpunu harmonizaciju i implementaciju Zakona o poljoprivredi, prehrani i ruralnom razvoju BiH, te
- jaču koordinaciju države, entiteta i Brčkog distrikta u ovoj oblasti,
- jaču saradnju vladinih institucija sa organizacijama civilnog društva koje imaju sposobne stručnjake, relevantne za svaki proces razvoja javnih politika u oblasti poljoprivrede i ruralnog razvoja.
“Rad i zapošljavanje u Bosni i Hercegovini - Preporuke civilnog društva u procesu pristupanja Europskoj uniji“
Svrha dokumenta “Rad i zapošljavanje u Bosni i Hercegovini - Preporuke civilnog društva u procesu pristupanja Europskoj uniji“ je da predstavi zahtjeve civilnog društva prema vladinim institucijama i tijelima nadležnim za rad i zapošljavanje, te da sačini pregled pomaka koji su napravljeni u ovoj oblasti u odnosu na zahtjeve civilnog društva predočenih tokom rada Građana za Europu u 2010. godini.
Građani za Europu svoje preporuke usmjeravaju na, između ostalog, sljedeće prioritete:
- Razvoj institucionalne strukture za rad i zapošljavanje na državnom nivou;
- Racionalizacija i konsolidovanje službe zapošljavanja u Federaciji BiH;
- Harmonizacija zakonskih odredbi u oblasti rada i zapošljavanja između entiteta;
- Harmonizacija stope doprinosa između entiteta;
- Ukidanje administracije zdravstvenog osiguranja preko službi za zapošljavanje;
- Reforma politike zapošljavanja kroz razdvajanje aktivnih i pasivnih tražilaca zaposlenja.
''Energija i okoliš u BiH - Preporukecivilnog društva za brži put prema EU”
Dokument pod nazivom „Energija i okoliš u BiH - Preporukecivilnog društva za brži put prema EU” nudi osvrt na istraživanja, javne konsultacije, te razgovore s vlastima, kao i trenutni prikaz situacije u oblasti energije i okoliša u BiH kroz perspektivu široke lepeze ključnih nevladinih učesnika u ovom sektoru.Također pruža konkretne i razrađene preporuke za napredak u ovoj oblasti u kontekstu pridruživanja Europskoj uniji, kao i ostvarene pomake nakon konsultacija sa predstavnicima vlasti. Ključne preporuke civilnog društva iz sektora energije i okoliša između ostalog pozivaju na:
- Donošenje Zakona o zaštiti okoliša na nivou BiH;
- Izradu smjernica za implementaciju Socijalno akcionog plana za BiH iz 2010 godine;
- Osnivanje DNA agencije koja je uslov za implementaciju CDM projekata;
- Implementacija EU Direktive 2010/31/EC o energetskim karakteristikama zgrada;
- Osnivanje Agencija za energetsku efikasnost na državnom, entitetskom i lokalnom nivou;
- Otvaranje ureda Savjetnika za energetsku efikasnost u lokalnim zajednicama;
- Usklađivanje Zakona o komunalnim djelatnostima sa Zakonima o zaštiti potrošača, a i sa drugim zakonima relevantnim za ovu oblast.
- Nominaciju najmanje jedne kontakt osobe za civilno društvo na državnom nivou, kako bi se omogućio lakši pristup informacijama u sektoru energije i okoliša.