Žene u javnom i političkom životu BiH – položaj i perspektive

U organizaciji Udruženja Vesta i Fondacije Fridrich Ebert danas je u Tuzli upriličen okrugli sto pod nazivom ˝Žene u javnom i političkom životu BiH - položaj i perspektive˝. Cilj okruglog stola je jačanje uloge žene u procesima donošenja odluka.

O temi „Žene u političkom i javnom životu BiH˝ govorila je zastupnica u Predstavničkom domu Parlamenta FBiH Besima Borić, dok je sociologinja Smiljana Vovna prisutne upoznala sa temom „Žene u politici: Suočavanje s preprekama”. Kako nam je kazala Vovna, ako se govori o ženi i njenom mjestu u društvu, onda je ono sigurno karakterisano tradicijom. ˝To je karakterisano i ekonomskim motivima, ali ima i jedna doza religijski određenih stavova, a koji ženu na jedan određeni način svrstavaju u jedan sasvim određeni rang u odnosu na muškarca. Na okruglom stolu doticaja ćemo imati sa svim segmentima, odnosno ja barem u svom dijelu. Želim uvesti i u raspravu i potaknuti na razmišljanja na koji način možemo da utičemo i mijenjamo svijest o tome koliko su žene vrijedne i kolika je njihova uloga i doprinos u bilo kojem segmentu društva˝, kazala je Vovna i dodala: ˝Ako govorimo o zakonskoj regulativi, prema njoj 30 posto žena mora biti u svim domovima, skupštinama i vladama, a svaka politička stranaka pokušava da ispuni taj minimum˝.

Prema mišlljenju Borić, kada govorimo o poziciji žena u političkom i javnom životu BiH situacija ide na bolje, a napravljeni su izvjesni pomaci i u formalno pravnom smislu.˝Kroz zakonodavstva i razne komisije imamo rezultate svega toga, ali koji nisu zadovoljavajući i koji su daleko ispod onoga što su predvidjele kvote. Ja mislim da smo stalno negdje između, i da nam predstoji puno rada kako bismo dobili makar to učešće doveli na zavidan nivo, ali koje ne bi bilo mjereno samo procentima nego i učincima. Osim što nas ima u parlamentima nekih 17 posto, već nekoliko godina nema nas u izvršnoj vlasti, a nema nas ni u žiži događaja, u ključnim delegacijama i to jeste jedan od velikih prolema. Ukoliko se neka žena i pojavi to se gleda sa predozrenjem i uvijek se pita otkuda ona ovdje i šta ona može donijeti?˝, zaključuje Borić. Ona je istakla i da poslije toliko iskustva ne može biti zadovoljna, ali se u narednom periodu treba raditi na unutrašnjoj demokratizaciji političkih stranaka.