Diskriminacija majki porodilja u Bosni i Hercegovini još uvijek prisutna

U povodu 13. maja, Međunarodnog dana majki podsjećamo strukture vlasti u BiH na potrebu hitnog normativnog uređivanja pitanja zaštite majčinstva i obezbjeđivanja jednakog tretmana za sve građanke BiH

Usljed teške ekonomske situacije i smanjenog priliva sredstava u budžete u Bosni i Hercegovini dolazi do ukidanja pojedinih prava na osnovu trudnoće, poroda i njege dijeteta. Isplata naknada za majke porodilje u BiH je vrlo neujednačena, a u nekim dijelovima države se uopšte ne realizuje što dovodi do dodatne pravne nesigurnosti i diskriminacije žena. Činjenica da se u našoj zemlji bilježi stalno smanjenje nataliteta, posebno u onim dijelovima gdje pitanje zaštite majčinstva nije adekvatno regulirano ukazuje na potrebu usmjeravanja pažnje nadležnih institucija u BiH na rješavanje ovog pitanja. Ovo su samo neke od mnogobrojnih posljedica koje uzrokuju neadekvatna zakonska rješenja u pogledu zaštite prava majki porodilja i porodice sa djecom u BiH. Ukoliko se ovom problemu ne posveti dužna pažnja, suočićemo se sa dugotrajnim i značajnim posljedicama po zdravlje majki, djece i porodice generalno.

Prema trenutnom pravnom okviru imamo 12 različitih rješenja kada je u pitanju reguliranje prava majki porodilja u BiH. Posebno složena situacija je u Federaciji BiH gdje nadležnost dijele entitet i kantoni na način da se na entitetskom nivou utvrđuje zakonski okvir, a kantoni su nadležni za implementaciju i isplatu porodiljnih naknada. Problem predstavlja to što kantonalni zakoni nisu međusobno usklađeni, u nekim kantonima zakoni nisu uopće doneseni a u nekim su na snazi privremene odluke kojima je regulisano pitanje isplate porodiljnih naknada.

U povodu 13. maja, Međunarodnog dana majki podsjećamo strukture vlasti u BiH na potrebu hitnog normativnog uređivanja pitanja zaštite majčinstva i obezbjeđivanja jednakog tretmana za sve građanke BiH. Prije svega, institucije Bosne i Hercegovine na svim nivoima vlasti trebaju prepoznati oblast zaštite majčinstva, porodice i djece kao oblast od prioritetnog značaja te rješenje trenutnog diskriminirajućeg stanja uvrstiti kako jedan od prioriteta u svoje planove i programe rada.

Prema preporukama preko 200 predstavnika institucija, organizacija i pojedinaca uključenih u proces javnih konsultacija o ostvarivanju prava majki porodilja održanih u cijeloj BiH, potrebno je poduzeti konkretne korake u pravcu sistemskog riješavanja ovog pitanja kao i unaprijeđenje postojeće zakonske regulative kako bi se što bolje poboljšao položaj majki porodilja u BiH.

Aktivnosti na unaprjeđenju položaja majki porodilja u BiH Udruženje VESTA iz Tuzle, u partnerstvu sa Udruženim ženama Banja Luka, realizira u okviru projekta Rodno odgovorno budžetiranje kao dio reformskih promjena na putu evropskih integracija i osnova za jačanje prava žena u BiH čiju realizaciju finansijski podržava Europska unija i UN Women.

Ukoliko postoji potreba za dodatnim informacijama molimo Vas da se obratite projektnom asistentu Udruženja Vesta Alemu Sinanoviću (035 36 36 90; alem@vesta.ba).