Uspješno realizirana radionica u Sarajevu
Za pripremu Etičkog kodeksa istraživanja o djeci i Protokola sa standardima za praćenje državne Strategije za borbu protiv nasilja nad djecom 2011-2014 u BiH
U Sarajevu je, početkom sedmice, održana dvodnevna radionica koja je imala cilj okupiti kompetentne stručnjake nevladinog sektora i državnih institucija iz oblasti zaštite dječijih prava i borbe protiv nasilja nad djecom. Tom prilikom su prisutni dali veoma konstruktivne preporuke za izmjenu i dopunu postojećeg Etičkog kodeksa istraživanja o djeci, te izradu Protokola sa standardima za praćenje državne Strategije za borbu protiv nasilja nad djecom od 2011. do 2014. godine.
Produktivnom diskusijom su ukazali na dosadašnje propuste Etičkog kodeksa i dijelove koje je neophodno izmijeniti i prilagoditi prilikama u BiH, kako bi se na pravi način zaštitila djeca. Navedeni dokumenti trebaju osigurati prikupljanje podataka o slučajevima i pojavnim oblicima nasilja nad djecom po unificiranoj metodologiji/standardima usklađenim sa Smjernicama EU za promociju i zaštitu prava djece, omogućiti međusektorsku uporedbu istih, te olakšati identifikaciju propusta u politikama vezanim za oblast zaštite dječijih prava u našoj zemlji. Učesnicima radionice je predstavljen Nacrt nove državne Strategije za borbu protiv nasilja nad djecom u BiH 2011-2014.
Radionica je okupila 46 predstavnika nevladinih organizacija aktivnih u praćenju/zaštiti prava djece u BiH, relevantnih vladinih institucija, međunarodnih organizacija, ureda Ombudsmena, akademske zajednice i ostalih interesnih strana.
Održana radionica je dio projekta ''Jačanje uloge organizacija civilnog društva u monitoringu državne Strategije za borbu protiv nasilja nad djecom 2011.-2014. godine u Bosni i Hercegovini'', koji realizira Udruženje „Vesta“ iz Tuzle, u partnerstvu sa Udruženjem „Zemlja djece“ Tuzla. Pridruženi partner u projektu je Ministarstvo za ljudska prava i izbjeglice BiH. Projekat finansira Europska unija, a implementiraće se u periodu januar 2011. – decembar 2013. godine.
Realizacija projekta doprinijet će jačanju uloge organizacija civilnog društva u promociji, monitoringu i identifikaciji problema u zaštiti ljudskih prava djece, te izvještavanju o postojećem stanju unutar ove oblasti. Projektom se jačaju mehanizmi saradnje između Ministarstva za ljudska prava i izbjeglice BiH i organizacija civilnog društva koje će, ojačanih kapaciteta, sudjelovati u monitoringu Strategije za borbu protiv nasilja nad djecom od 2011. do 2014. godine, te pripremi Izvještaja u sjeni, koji će uz Izvještaj nadležnog državnog ministarstva, biti zvanično dostavljen UN Komitetu za prava djeteta.