Bihać: Održana konsultacija o pravima majki porodilja u BiH

U cilju pokretanja dijaloga u pravcu unapređenja položaja majki porodilja u BiH Udruženje VESTA iz Tuzle održalo je javnu konsultaciju u Bihaću o temi ''Ostarivanje prava majki porodilja u BiH'', a učešće su uzeli predstavnici vladinih institucija, organizacija civilnog društva i majke porodilje.

Nakon uvodnih informacija pomoćnica ministra zdravstva i socijalne politike Munevera Selimović, koja je ujedno i članica Radne grupe za rodnu analizu budžeta za područje USK formirane u okviru projekta, prezentirala je informacije o utvrđenim pravima majki porodilja s područja USK. Iako je Ministarstvo ulagalo napore i predlagalo promjene pri planiranju Budžeta USK, nažalost, prema njenim riječima, nema pomaka u smislu povećanog izdvajanja budžetskih sredstava za majke porodilje u USK. Najveći problem je nedostatak novaca u budžetu Kantona. Kao i do sada, izdvajaju se jedino sredstva za refundiranje naknada plaća zaposlenim majkama porodiljama i novčanu pomoć za majke koje nisu u radnom odnosu. Novčana pomoć nezaposlenim majkama je jednokratna i iznosi 100 KM, dok se naknada umjesto plaće zaposlenim majkama obračunava za svaku ženu posebno i iznosi 50% od njene prosječne plaće ostvarene u periodu od prethodnih šest mjeseci prije porođaja s tim da ne može biti manja od 50% od prosječne plaće na području Kantona u prethodnoj godini objavljene od nadležnog organa. G-đa Selimović je stava da je potrebno uvećati iznos i obim izdvajanja za majke porodilje.

S tim ciljem resorno kantonalno ministarstvo je predlagalo izmjene i, pri planiranju Budžeta USK, pripremilo odgovarajuće proračune, međutim prijedlog je, prema njenim riječima, u startu odbijen uz obrazloženje da nedostaju finansijska sredstva za njegovu realizaciju. Isplate utvrđenih prava se odvijaju uz zakašnjenja, ovisno o dinamici punjenje budžeta. Posljednje naknade su, prema rječima predstavnice Centra za socijalni rad iz Bihaća Elvire Stanivuk isplaćene za mjesec februar 2011. godine.

Problem je, prema riječima predsjednika Komisije za pravdu, ljudska prava i jednakopravnost spolova Skupštine USK Mirveta Beganovića, u tome što potrošnju budžetskih sredstava određuje politika a nije usklađena sa stvarno utvrđenim potrebama i prioritetima. Naveo je lični primjer zalaganja za izdvajanje sredstava za finansiranje sigurne kuće u Bihaću, međutim, bez uspjeha. Trenutno stanje u pogledu ostvarivanja prava majki porodilja u velikoj mjeri se odrava na stanje nataliteta na području USK, obzirom da je prirodni priraštaj već duži period u stanju stagnacije i teži ka negativnim vrijednostima. Priliku za djelovanje zastupnik Beganović vidi u procesu reforme zdravstva, obrazovanja i uprave koju je, prama njegovim riječima, najavio premijer USK kao jedan od prioriteta u djelovanju kantonalne vlade u novom mandatu.

Tokom sastanaka prezentirana i mogućnost diskutovanja o ovoj temi putem internet platforme www.civilnidijalog.ba koju je Udruženje VESTA pokrenulo u cilju uspostavljanja konstruktivnog dijaloga između civilnog društva, vladinog sektora i zainteresovanih pojedinaca u pravcu unaprjeđenja položaja žena i djece u BiH.

Javne konsultacije će se u narednom periodu održati na području cijele Bosne i Hercegovine. Ova aktivnost dio je projekta Rodno odgovorno budžetiranje kao dio reformskih promjena na putu europskih integracija i osnova za jačanje prava žena u BiH koji Udruženje VESTA iz Tuzle realizuje u partnerstvu sa Udruženim ženama Banja Luka. Realizaciju projekta finansijski podržava Europska unija. Projektom je adresirana evidentna potreba za uvođenjem rodne odgovornosti u proces budžetiranja na svim nivoima vlasti u BiH koja je iskazana u obavezama naše zemlje na putu europskih integracija.

S druge strane projekt je specifično usmjeren na doprinos u ostvarivanju ljudskih prava majki porodilja u BiH, vrlo ranjive grupe korisnica na čiji status direktno utiče neadekvatna raspodjela budžetskih sredstava.

Na konsultacijama koje će biti organizirane u administrativnim centrima svih kantona u FbiH i RS, zainteresovani predstavnici/e interesnih grupa (porodilje, trudnice, porodice, parlamentarci, ministarstva iz resora socijalne politike i finansija, centri za socijalni rad, nevladine organizacije, mediji) imat će priliku doprinijeti analiziranju stanja u pogledu ostarivanja prava majki porodilja u BiH i definisanju preporuka za unaprjeđenje njihovog položaja. Stavovi i mišljenja učesnika će biti ugrađeni u Analitičku podlogu koja će se predati Agenciji za ravnopravnost spolova BiH u cilju pokretanja inicijative za izradu Akcionog plana za unaprjeđenje položaja majki porodilja u BiH.