Usvojen Etički kodeks istraživanja sa djecom i o djeci u BiH
Etički kodeks istraživanja sa djecom i o djeci u BiH je razvijen u sklopu aktuelnog projekta pod nazivom 'Jačanje uloge organizacija civilnog društva u praćenju državne Strategije za borbu protiv nasilja nad djecom u BiH', koji sprovodi Udruženje Vesta Tuzla, u partnerstvu sa Udruženjem Zemlja djece iz Tuzle i Ministarstvom za ljudska prava i izbjeglice BiH
Vijeće Ministara BiH, na 51. Sjednici održanoj 28. maja 2013.godine, donijelo je Odluku o usvajanju Etičkog kodeksa istraživanja sa djecom i o djeci u BiH, u skladu sa UN Konvencijom o pravima djeteta i s ciljem zaštite djece od bilo kakve zloupotrebe. Etički kodeks istraživanja sa djecom i o djeci u BiH uređuje status djece i njihovih porodica kao učesnika različitih istraživanja – humanističkih, društvenih, edukacijskih, medicinskih i svih drugih istraživanja, koja na neposredan ili posredan način mogu uticati na njihov lični integritet.
Osnovna svrha Etičkog kodeksa je upoznavanje istraživača, djece, roditelja/ staratelja, kao i cjelokupne javnosti sa osnovnim etičkim načelima i standardima koji se moraju primjenjivati u istraživačkim postupcima koji uključuju djecu, kao i stvaranje etičkog okvira za širenje i produbljivanje općeg naučnog i stručnog znanja o djeci, njihovim tjelesnim, emocionalnim, psihološkim i socijalnim aspektima, a sve zato da bi promovirali opšte dobro djeteta, njegove porodice i zajednice uopšte.
Usvojeni Etički kodeks pored pravnog, ima i edukativni karakter, jer upoznaje aktivne i potencijalne istraživače i javnost sa etičkim standardima koji vrijede u ovoj specifičnoj istraživačkoj sferi.
Etičkim kodeksom se određuje minimalan zajednički sistem vrijednosti kojim se unaprijeđuje način istraživanja, i omogućava njegovo provođenje na sistematičan i metodološki prihvatljiv i etički opravdan način koji je u najboljem interesu djeteta kao učesnika u istraživanju.
Etički kodeks definiše primjenu zahtjeva iz Konvencije o pravima djeteta, te osigurava odgovarajuću zaštitu prava djeteta kao što su: pravo nediskriminacije djece (čl. 2.); zaštita najboljeg interesa djeteta (čl. 3.); pravo djeteta na izražavanje vlastitog mišljenja u stvarima koje ga se tiču, te njegovo uvažavanje u skladu s dobi i zrelosti djeteta (čl.12.); pravo na slobodu izražavanja (čl. 13.); pravo na slobodu misli i savjesti (čl. 14.); pravo na zaštitu privatnosti, prepiske te ugleda i časti (čl. 16.) te pravo na pristup obavijestima i materijalima radi promocije djetetove dobrobiti i zdravlja (čl.17.).
U skladu sa Konvencijom o pravima djetata, ovaj Etički kodeks se odnosi na djecu mlađu od 18 godina.
Etički kodeks istraživanja sa djecom i o djeci u BiH je razvijen u sklopu aktuelnog projekta pod nazivom 'Jačanje uloge organizacija civilnog društva u praćenju državne Strategije za borbu protiv nasilja nad djecom u BiH', koji sprovodi Udruženje Vesta Tuzla, u partnerstvu sa Udruženjem Zemlja djece i Ministarstvom za ljudska prava i izbjeglice BiH. U njegovom razvijanju učešće je uzeo značajan broj nevladinih organizacija, vladinih institucija/ servisa, institucije Ombudsmana, predstavnika akademske zajednice, te medija.
Projekat 'Jačenje uloge organizacija civilnog društva u praćenju državne Strategije za borbu protiv nasilja nad djecom u BiH' finansira Evropska unija u vrijednosti od 134,730.00 EUR.