Građani BiH najviše vjeruju medijima
Mediji su i nadalje institucija kojoj se najviše vjeruje u Bosni i Hercegovini, slijede vjerske zajednice i nevladin sektor - jedan je od glavnih zaključaka istraživanja koje je uradilo Udruženje BH novinari. Objavljeni su rezultati istraživanja javnog mišljenja o medijskim slobodama u BiH, kvaliteti novinarstva i trendovima u medijskoj zajednici. Istraživanje je rađeno metodom CATI (anketiranje putem telefona), na slučajno odabranom uzorku od 503 građana BiH.
Građani BiH najmanje vjeruju političarima i političkim strankama, no u odnosu na prethodnu godinu povjerenje je poraslo u vjerske zajednice, a palo prema:
- nevladinom sektoru,
- međunarodnoj zajednici,
- institucijama vlasti,
- političarima i strankama.
Građani smatraju da mediji svojim izvještavanjem pojačavaju tenzije u društvu, a čak 80% građana smatra kako je novinarsko djelovanje politički motivirano.
Među ispitanicima u RS-u bilježi se blagi porast zadovoljstva prema medijima u Federaciji, dok se prema istim medijima među građanima iz Federacije bilježi blagi pad zadovoljstva.
A kad je riječ o zadovoljstvu medijima u RS-u, ispitanici u Federaciji su u puno većoj mjeri iskazali nezadovoljstvo nego ispitanici u RS-u, kojima su takvi mediji u značajnoj mjeri prihvatljivi. Nastavlja se trend nezadovoljstva ispitanika iz jednog entiteta radom medija u drugom entitetu.
Najveći dio ispitanika smatra da je sloboda medija, kako u FBiH, tako i u RS-u, malo ili nikako prisutna, takođe se zaključuje na osnovu istraživanja koje je provedeno za Udruženje novinara BiH.