Potrebno je vratiti razvoj zajednice na lokalni nivo

Očekuje se skoro formiranje Lokalne akcione grupe u Općini Tuzla

U organizaciji Udruženja Vesta, u srijedu 9. maja u Općini Tuzla održana je prezentacija i panel diskusija o europskim inicijativama za razvoj ruralnih zajednica. Cilj prezentacije i diskusije je doprinos boljem upoznavanju i razumijevanju EU, njenih politika i programa ruralnog razvoja, kao i koristi koje od istih imaju zemlje kandidati i potencijalni kandidati i zemlje članice Europske unije.

Prezentaciji je prisustvovalo oko 50 predstavnika Vlade Tuzlanskog kantona, Općine Tuzla, , mjesnih zajednica, poljoprivrednih zadruga, proizvođači, prerađivači, nevladine organizacije. Učesnici su upoznati sa prednostima približavanja BiH Europskoj uniji, posebno kada je riječ o razvoju ruralnih zajednica, te ulaganjima u projekte ruralnog razvoja. Tom prilikom su iznijeli i vlastito stajalište o prednostima prilagođavanja EU standardima u razvoju poljoprivrede i diskutovati o mogućnostima unaprjeđenja poljoprivrednog i ruralnog razvoja Tuzle.

Učesnici su bili veoma zainteresovani za prezentaciju i tom prilikom su se raspitivali za proceduru formiranja LAG-ova. Predstavnik MZ Grabovica je rekao da oni godinama imaju problema sa Grabov potokom koji se neprestano izlijeva, kao i sa klizištima. To bi bio prvi i prioritetni projekat na kojem bi radili u narednom periodu.

Nezir Hodžić, predstavnik Udruženja Bosper iz Tuzle, rekao je da je krajnje vrijeme da se formiraju LAG-ovi. „Udruženja, organizacije i LAG-ovi bi trebali raditi na manjim projektima. Nema smisla da se manjim dijelom sredstava bavimo megaprojetima, kao što su sliv rijeke Save, ili zaštita rijeke Spreče, kada su oni već stvar države. Ovi projekti zahtijevaju milione i nemoguće ih je finansirati od naših sredstava“ – rekao je Nezir Hodžić.

Esmir Spahić iz Službe za razvoj i poduzetništvo općine Tuzla istakao je da u općini još uvijek nije formiran LAG, ali očekuju da će biti u narednom periodu. „Studija ruralnog razvoja općine je urađena 2008. godine i to će biti dobra osnova za budući plan ruralnog razvoja. Nadamo se da će što prije biti usvojena Strategija razvoja općine Tuzla, koja će se unutar segmenta održivog razvoja baviti institucionalnim okvirom umrežavanja aktera ruralnog razvoja. Općina Tuzla je veoma zainteresovana i očekujemo podršku nevladinog sektora, privrednika i ostalih.“

Učesnici debate su izrazili mišljenje da je veoma bitno jačanje udruženja i udruživanja, jer pojedinačno ne mogu nastupati na tržištu kao proizvođači bilo kakve robe, niti kao korisnici fondova Europske unije. Potrebno je da se individualne inicijative umreže, da svi imamo koristi od zajedničke akcije i da lakše rješavamo stvari. EU upravo potencira da se razvoj vrati na lokalni nivo, lokalnu komponentu, jer se tu dešavaju inicijative, tu se nalaze kapaciteti i resursi – zaključio je Esmir Spahić.

Održana panel diskusija jedna je od deset planiranih u okviru projekta „Get to know EU“ („Upoznajmo EU“). Projekat finansira Europska unija u iznosu od 33,600 eura iz sredstava Instrumenta za pretpristupnu pomoć (IPA 2010). Projektom je planirano uključivanje najmanje 500 predstavnika zainteresiranih za ruralni razvoj u sjeveroistočnoj BiH, u dijalog o procesu EU integracija, kroz promociju EU LEADER pristupa za razvoj ruralnih zajednica.

Nakon uspješno održanih šest panel diskusija u općinama Gračanica, Lukavac, Živinice, Gradačac, Modriča, Tuzla, Brčko Distriktu, predviđene su iste u općinama Bijeljina, Zvornik i Derventa.