Svjetski dan slobode medija: Bosna i Hercegovina na 96 mjestu!

Svjetski dan slobode medija obilježava 3. maja svake godine, a ustanovila ga je Opšta skupština Ujedinjenih naroda 1993. godine kako bi podsjetila javnost na nezaobilaznu ulogu medija i medijskih djelatnika u izgradnji i očuvanju demokratije. Povodom ovogodišnjeg Svjetskog dana slobode medija u Tunisu će biti održana Međunarodna konferencija o slobodi štampe u organizaciji UNESCO-a.

Ove godine po prvi put u posljednjih osam godina nije zabilježen pad medijskih sloboda u svijetu na globalnom nivou, navedeno je u godišnjem izvještaju američke nevladine organizacije Freedom House, koji je objavljen dva dana prije obilježavanja Svjetskog dana slobode medija.

Kao i obično, zapadne demokratije su rangirane najviše, ali je Freedom Hosue zabilježio blagi pad SAD zbog upotrebe sile policajaca prema novinarima koji su izvještavali sa Occupy Wall Street u 2011. godini. Zbog tih slučajeva su Reporteri bez granica snizili rejting SAD sa 20. mjesta na 47. u njihovom godišnjem izvještaju o slobodama medija.

Zemlje naše regije nalaze se među djelimično slobodnim zemljama: Crna Gora (75-77), Srbija (75-77), Hrvatska (83-85), Bosna i Hercegovina je na 95-96 mjestu, Kosovo (97-103), Makedonija (115-116) zajedno sa Moldavijom. U odnosu na prošlu godinu, najveći pad zabilježila je Makedonija, Srbija je u blagom padu, dok su Hrvatska i BiH na istim pozicijama. Napredak su zabilježile Crna Gora i Kosovo.

Arapsko proljeće donijelo je novi okvir za medije u zemljama poput Egipta, Tunisa i Libije, čiji je status donekle poboljšan. Kina i autoritarne vlasti u Africi i na Bliskom istoku cenzurisale su vijesti o Arapskom proljeću. Kina, Rusija, Venecuela i Iran navedene su kao zemlje u kojima se “hapse novinari, zatvaraju mediji i pokreću slučajevi protiv novinara”.

Kontrola državne televizije ključna je za kontrolu medijskih sloboda, navodi FH, u zemljama poput Rusije, Venecuele, Zimbabvea, Kine i Vijetnama. Meksiko je, prema izvještaju “jedno od najopasnijih mjesta na svijetu za novinare”. Ta država je od 2010. godine među zemljama koje nemaju slobodu medija.

Loše stoji i Mađarska, koja se nalazi u oštrom padu zbog “konkretnih poteza konzervativne vlade Mađarske i premijera Viktora Orbana da kroz pravne i regulatorne okvire preuzme kontrolu nad medijima”.

Od 197 zemalja koje su praćene u izvještaju Fredoom Housea, 66 je slobodno, 72 njih su djelimično slobodne, a 59 nema slobodu medija . Najgori među najgorima, prema izvještaju Freedom House, jesu Kuba, Bjelorusija, Ekvatorska Gvineja, Turkmenistan, Iran, Eritreja, Sjeverna Koreja i Uzbekistan. 

Foto: Ilustacija; Izvor: radiosarajevo.ba