PREPORUČUJEMO: Preporuke za unaprijeđenje položaja majki porodilja u BiH

Udruženje Vesta iz Tuzle u partnerstvu sa Udruženim ženama Banja Luka u prethodnom periodu realiziralo je niz aktivnosti koje imaju za cilj integriranje rodno odgovornog budžetiranja u budžetski proces na svim nivoima vlasti i unaprjeđenje položaja majki porodilja u Bosni i Hercegovini. Ove aktivnosti dio su projekta Rodno odgovorno budžetiranje kao dio reformskih promjena na putu europskih integracija i osnova za jačanje prava žena čiju realizaciju finansijski podržava Europska unija i UNWOMEN. U okviru projekta sačinjena je analiza budžeta svih kantona u Federaciji BiH, Republici Srpskoj i Brčko Distriktu BiH s aspekta izdvajanja za finansiranje utvrđenih prava po osnovu trudnoće, poroda i njege djeteta.

U cilju sagledavanja stvarnog stanja u pogledu ostvarivanja utvrđenih prava i preporuka za unaprjeđenje tokom prethodnog perioda proveden je proces javnih konsultacija o ostvarivanju prava majki porodilja na području cijele BiH. Javne konsultacije su održane u administrativnim centrima svih kantona u Federaciji BiH, Republike Srpske i Brčko Distrikta BiH uz prisustvo parlamentarnih zastupnika, predstavnika ministarstava za rad i socijalnu politiku, ministarstava finansija, lokalne uprave, centara za socijalni rad, službi za zapošljavanje, sindikata, nevladinih organizacija, medija, porodilja, trudnica i budućih majki.

Učesnici javnih konsultacija su ukazali na diskriminaciju i kršenje osnovnih ljudskih prava majki porodilja u BiH koju uzrokuju neujednačena zakonska rješenja koja reguli raju prava po osnovu trudnoće, poroda i njege djeteta i potrebu jedinstvenog ureñenja ove oblasti.

Na temelju prikupljenih informacija sačinjena je Analitička podloga i Sažetak politike djelovanja koja objedinjava pregled trenutnog stanja i preporuke učesnika javnih konsultacija iz cijele BiH za rješavanje problema diskriminacije u pravima i beneficijama po osnovu trudnoće, poroda i brige o djetetu. Preporuke su sljedeće:

1. Na nivou države BiH potrebno je utvrditi politiku zaštite porodice i djece koja će uključiti i mjere za rješavanje problema diskriminacije u pravima i beneficijama po osnovu trudnoće, poroda i njege djeteta u BiH

2. Na nivou Federacije BiH neophodno je ubrzati proceduru donošenja Zakona o zaštiti porodice sa djecom koji, između ostalog, predviđa i ujednačavanje prava majki porodilja na području cijele Federacije

3. Do donošenja novih rješenja predstavnici izvršne i zakonodavne vlasti u kantonima u FBiH trebaju obezbijediti uslove za ostvarivanje prava majki porodilja utvrđenih zakonom

4. U Republici Srpskoj stečena prava porodilja ne bi trebalo narušavati predviñenim izmjenama zakona, a u Budžetu RS bezbjediti dovoljno sredstava za isplatu porodiljnih naknada i materinskog dodatka.

Molimo Vas da tokom svojih budućih aktivnosti uzmete u obzir navedene preporuke i, u okviru svojih mogućnosti i nadležnosti, delegirate rješenja koja imaju za cilj unaprjeđenje položaja majki porodilja posebno kada je u pitanju izdvajanje sredstava u budžetima za ove namjene.

Više o analizama, preporukama i smjernicama pročitajte u priloženim dokumentima.

DodatakVeličina
Analiza_prava majki porodilja u BiH.doc250 KB
Sazetak politike djelovanja.doc240 KB
Analiticka podloga za izradu strateskih smjernica za prava porodilja u BIH.pdf679.09 KB