Goražde: Održana javna konsultacija o pravima porodilja u Bosansko-podrinjskom kantonu
U cilju pokretanja dijaloga u pravcu unapređenja položaja majki porodilja u BiH Udruženje VESTA iz Tuzle održalo je javnu konsultaciju u Goraždu o temi ''Ostarivanje prava majki porodilja u BiH'', a učešće su uzeli predstavnici vladinih institucija, organizacija civilnog društva i majke porodilje.
Na javnoj konsultaciji u Goraždu je istaknuto da unutar Federalnog zakona o radu neophodno je detaljnije definisati mjere koje se odnose na zaštitu radnica trudnica i porodilja i time osigurati adekvatnu zaštitu materinstva.
Zakonski propisi koji se usvajaju u ovoj oblasti nisu usklađeni, te zakon o radu nije usklađen sa zakonom o socijalnoj zaštiti niti sa zakonom o civilnim žrtvama rata, te je potrebno provesti analizu usklađenosti svih zakona u oblasti socioekonomske politike i ispraviti nedosljednosti. Povlastice na koje trudnice polažu pravo prema zakonu, kao što su skraćeno radno vrijeme, poslodavci ne poštuju i rijetko trudnice mogu da ih ostvare. Neophodno je provesti dodatne mjere ili uspostaviti mehanizme kroz koje će se osigurati da se zakon o radu u potpunosti primjenjuje.
Tokom sastanaka prezentirana i mogućnost diskutovanja o ovoj temi putem internet platforme www.civilnidijalog.ba koju je Udruženje VESTA pokrenulo u cilju uspostavljanja konstruktivnog dijaloga između civilnog društva, vladinog sektora i zainteresovanih pojedinaca u pravcu unaprjeđenja položaja žena i djece u BiH.
Javne konsultacije će se u narednom periodu održati na području cijele Bosne i Hercegovine. Ova aktivnost dio je projekta Rodno odgovorno budžetiranje kao dio reformskih promjena na putu europskih integracija i osnova za jačanje prava žena u BiH koji Udruženje VESTA iz Tuzle realizuje u partnerstvu sa Udruženim ženama Banja Luka. Realizaciju projekta finansijski podržava Europska unija. Projektom je adresirana evidentna potreba za uvođenjem rodne odgovornosti u proces budžetiranja na svim nivoima vlasti u BiH koja je iskazana u obavezama naše zemlje na putu europskih integracija.
S druge strane projekt je specifično usmjeren na doprinos u ostvarivanju ljudskih prava majki porodilja u BiH, vrlo ranjive grupe korisnica na čiji status direktno utiče neadekvatna raspodjela budžetskih sredstava.
Na konsultacijama koje će biti organizirane u administrativnim centrima svih kantona u FbiH i RS, zainteresovani predstavnici/e interesnih grupa (porodilje, trudnice, porodice, parlamentarci, ministarstva iz resora socijalne politike i finansija, centri za socijalni rad, nevladine organizacije, mediji) imat će priliku doprinijeti analiziranju stanja u pogledu ostarivanja prava majki porodilja u BiH i definisanju preporuka za unaprjeđenje njihovog položaja. Stavovi i mišljenja učesnika će biti ugrađeni u Analitičku podlogu koja će se predati Agenciji za ravnopravnost spolova BiH u cilju pokretanja inicijative za izradu Akcionog plana za unaprjeđenje položaja majki porodilja u BiH.