Saradnja Ombudsmana BiH sa nevladinim sektorom

U organizaciji Institucije ombudsmana za ljudska prava BiH, uz podršku Kancelarije za demokratske institucije i ljudska prava (ODIHR) i Misije OSCE-a u Bosni i Hercegovini, sredinom juna ove godine u Sarajevu i Banjoj Luci održani su okrugli stolovi na temu „Razvoj konsultativnog mehanizma između Ombudsmana Bosne i Hercegovine i građanskog društva“.

Ombudsmani BiH, Nives Jukić, Jasminka Džumhur i Ljubomir Sandić istakli su da je jedan od prioriteta Institucije jačanje odnosa i dijaloga sa građanskim društvom, te ukazali na potrebu za češćim održavanjem sastanaka sa nevladinim organizacijama radi efikasnije zaštite ljudskih prava, ali i značajan napredak postignut u saradnji sa nevladinim sektorom, pogotovo u oblasti diskriminacije i zaštite prava djeteta.

Na okruglom stolu u Sarajevu predsjedavajuća Zajdničke Komisije za ljudska prava Parlamentarne Skupštine Bosne i Hercegovine Lejla Klokić iskazala je podršku Zajedničke komisije za ljudska prava radu Institucije ombudsmena za ljudska prava BiH, a što se ogleda u razmatranju pitanja koja se tiču problema sa kojima se susreće ova Institucija, posebno na uspostavljanju Institucije ombudsmena na državnom nivou.

Ispred Zajedničke komisije za ljudska prava PSBiH, okruglom stolu u Banjoj Luci prisustvovala je Alma Čolo koja je naglasila potrebu intenziviranja saradnje sa nevladinim sektorom i organizovanja sastanaka na kojima bi se prenosila zajednička iskustva i unaprijedila saradnja.

Predstavnici misije OSCE-a u BiH Andrea Cellino i Fermin Kordoba ukazali su na važnost saradnje Institucije ombudsmeana, OSCE-a i NVO-a s ciljem razvijanja konsultativnog mehanizma između Ombudsmana BiH i građanskog društva i uspostave prikladnog modela za saradnju u budućnosti.

Liana Adler iz ODIHR-a u prezentaciji na temu „Pregled sadašnje prakse u saradnji između nacionalnih institucija za zaštitu ljudskih prava i predstavnika građanskog društva u regionu OSCE-a“ istakla je obostrane prednosti saradnje Institucije ombudsmana i građanskog društva. Ona je navela moguće oblike saradnje kao što su zajednički događaji, konferencije, radionice, seminari, okrugli stolovi i zajedničke publikacije, kao i oblasti saradnje: prava ugroženih grupa, socijalna, ekonomska i kulturna prava, nediskriminacija i edukacija u oblasti ljudskih prava. Adler je zaključila da ova saradnja treba da bude redovna, transparentna i sadržajna.

Mag. Kornelija Marzel, zamjenica Ombudsmana Republike Slovenije u prezentaciji na temu „Saradnja Ombudsmana za ljudska prava Republike Slovenije i nevladinih organizacija“ prenijela je iskustva saradnje Ombudsmana i nevladinih organizacija u Republici Sloveniji koja se ogleda kroz djelovanje u svojstvu nacionalnog preventivnog mehanizma.

U prezentaciji na temu „Predstavljanje mandata BiH Ombudsmana u pogledu saradnje sa civilnim društvom“ Ombudsman BiH Jasminka Džumhur je navela da se saradnja sa civilnim društvom ogleda kroz osiguranje pravne pomoći, organizovanje treninga, istraživanja, izdavanje priručnika i zajedničko djelovanje. Takođe, navela je da postoji spremnost Ombudsmana za saradnju, te da je incijativa pokrenuta u aprilu 2009. godine kada je održan prvi sastanak s predstavnicima nevladinih organizacija još na početku jer nije dizajniran strateški pristup i zajednički model, kao i pitanje formalizacije saradnje.

Nakon uvodnih izlaganja, pristupilo se radu u radnim grupama koje su dobile zadatak da definišu oblasti i modele potencijalne saradnje nevladinih organizacija i Ombudsmana BiH.

Nakon što su su izneseni neki od aktuelnih problema, te predloženi mogući modeli saradnje, zaključeno je da su rezultati iz radnih grupa polazna osnova za saradnju, te da će se objediniti materijali iz svih radnih grupa s okruglih stolova održanih u Sarajevu i Banjoj Luci, što će predstavljati polazni osnov za saradnju između Ombudsmana i nevladinih organizacija.

Pored predstavnika Institucije ombudsmana BiH, okruglim stolovima organizovanim u Sarajevu i Banjoj Luci prisustvovali su predstavnici udruženja ''Veste'', ''Podrška Sokolac“, „Stop-Mobbing“, „Vaša prava“ „Zdravo da ste“, Omladinske romske inicijative iz Visokog, Omladinskog centra iz Bijeljine, Biroa za ljudska prava iz Tuzle, Saveza nacionalnih manjina Republike Srpske, Centra za pravnu pomoć ženama iz Zenice, Helsinškog parlamenta građana, Udruženja žena iz Dervente, Udruženja paraplegičara, oboljelih od dječje paralize i ostalih tjelesnih invalida regije Doboj, Centra za saradnju Livno i brojnih drugih nevladinih organizacija.