Deset najboljih radova nagrađeno sa po 100 KM
Udruženje Vesta i Fondacija tuzlanske zajednice u Tuzli uručili su zahvalnice i jednokratne novčane stipendije u iznosu od 100 KM učenicima i studentima, čiji su radovi na konkursu ˝Mladi i jednakopravnost spolova u BiH˝, izabrani među deset najboljih.
Izabrani su radovi koji na najbolji način promovišu vrijednosti jednakopravnosti mladića i djevojaka u BiH. Udruženje Vesta ovim konkursom željelo je adresirati primjetan manjak svjesnosti o genderu i jednakosti spolova u bh. društvu i doprinjeti promociji jednakopravnosti spolova.
˝Konkurs za najbolji esej o temi ˝ Mladi i jednakopravnost spolova” realizovan je u okviru projekta ˝Gender mladi i mediji˝ kojeg Udruženje Vesta iz Tuzle realizuje u saradnji sa Fondacijom tuzlanske zajednice, a uz podršku UNIFEM-a BiH. Na konkurs je prijavljeno oko 20 radova, od čega smo mi izabrali deset najboljih koje smo nagradili jednokratnom novčanom stipendijom u iznosu od 100 KM˝, rekla je koordinatorica projekta Ivana Eraković.
˝Drago mi je da je Udruženje Vesta organizovalo ovakvo nešto, jer sam mišljenja da je neophodno u javnosti više govoriti o pitanju jednakopravnosti spolova kod mladih ljudi˝, rekao nam je student Odsjeka za geografiju UNTZ-a Denis Sadiković. ˝Da napišem rad motivisalo me je to što će mladi koji koriste internet imati priliku da pročitaju neke od naših radova i na taj način da se upoznaju sa osnovnim stvarima vezanim za gender, tj. na koji način ja gledam na gender i koje su to osnovne stvari kada su u pitanju stereotipi i predrasude prema genderu˝, rekla je martikulantica Filozofskog fakulteta u Tuzli Nina Zupan.
Gender (lat. porijekla, znači rod) je razvojni koncept koji ima za cilj prepoznati interese i potrebe kako žena tako i muškaraca. Gender programi nastoje implementirati iste u sve aspekte društva (ekonomske, političke, kulturne, socijalne) tako da dobrobit za žene i muškarce bude podjednaka. Pogrešno je mišljenje da je Gender mehanizam za ostvarenje isključivo ženskih prava