Potražimo informacije - one su naše pravo i snaga u odlučivanju!

U okviru kampanje „Potražimo informacije, one su naše pravo i naša snaga! Centar za ekologiju i energiju organizuje i drugu uličnu akciju dana 21.12.2009.. Tada će tražiti podršku građana i uputiti dopis nadležnim Ministarstvima TK, ZDK i RS, sa zahtjevom da izvještaje o stanju okoliša u TK sa uvidom u cjelokupno stanje zagađenja i degradacije okoliša objavljuju na stranicama Ministarstava.

U vezi sa uočenim problemom nedostatka informacija o okolišu, a pozivajući se na set okolišnih zakona FBiH, Arhusku konvenciju, Zakon o slobodi pristupa informacijama, CEETZ je u saradnji partnerom, EKO Leonardo, i Ekoalicijom, koalicijom 39 NVO, organizovao uličnu kampanju (juni 2009.) pod nazivom „Potražimo informacije, one su naše pravo i naša snaga! u devet opština sjeveroistočne BiH, kada je tražena podrška građana potpisivanjem peticije. 3800 potpisa u roku od samo 2 sata, Ekoalicija je ocijenila kao argument sa kojim se mogla obratiti lokalnim vlastima.

Tokom obraćanja svim načelnicima sjeveroistočne BiH (područja djelovanja Ekoalicije) u potrazi za informacijama o stanju okoliša, moleći da se u odgovarajućim općinskim službama odrede osobe koje će takve informacije i davati građanima, ali općine su poslale pismo o nenadležnosti, odnosno, prenosu nadležnosti na kantonalni nivo. Smatrajući da bi zaštita životne sredine trebala biti među prioritetima svih nivoa vlasti, te da su izvještaji Ministarstava nedovoljno jasni, CEETZ se želi obratiti kantonalnom nivou sa gore navedenim zahtjevom. Na taj način bi građani imali informaciju o okolišu od svojih, lično biranih lokalnih vlasti, imali osjećaj zaštićenosti i brige o okolišu i bili motivisani na uključenje u odlučivanje o okolišu.

U okviru kampanje CEETZ organizuje i drugu uličnu akciju (21.12.2009.). Tada će tražiti podršku građana i uputiti dopis nadležnim Ministarstvima TK, ZDK i RS, sa zahtjevom da izvještaje o stanju okoliša u TK sa uvidom u cjelokupno stanje zagađenja i degradacije okoliša objavljuju na stranicama Ministarstava i poboljšaju protok informacija do općina kantona šaljući im te informacije. Takav izvještaj bi trebao da jasnije pokaže koji zagađivači okoliša su prisutni, koji medij i u kojoj mjeri zagađuju, kakve su posljedice po okoliš, koje mjere se planiraju poduzeti za očuvanje i unapređenje kvaliteta okoliša i kakve su eventualne preporuke.

Bilo bi važno da se CEETZ podrži pismom podrške, dopisom ili javljanjem koordinatoru projekta ili potpisom na dan ulične akcije svako ko smatra da smo na dobrom putu, da su informacije o stanju okoliša potrebne, da je važan protok informacija o stanju okoliša između opštine i Ministarstva i da u zaštiti okoliša (ne)nadležnost ne može biti ograničenje u brizi za okoliš.

Napominjući da je informisanje građana važno za njihovo aktivno učešće u odlučivanju, da će sigurno donijeti dobre ideje građana, uspostaviti bolji odnos između građana i vlasti i doprinijeti jačanju demokratskih odnosa u društvu, pozivamo vas na uključenje u kampanju!