Fairpress.eu slavi prvi rođendan!
MEDIA CIRCLE
Fairpress portal je aktivan od 09. jula 2014. Portal je početna očekivanja u vezi prometa uvelike premašio. U periodu od prvih 12 mjeseci, portal je imao ukupno 64.617 sesija i 105.327 pregleda stranice, 47.542 aktivnih korisnika. 8.595 ljudi je pritisnulo opciju Like (sviđa mi se) na Facebook stranici Fairpessa i 371.163 je bio Reach (doseg) na Facebooku. Objavljeno je 86 analitičkih članaka na pojedinim nacionalnim jezicima; 49 analitičkih članaka je prevedeno na engleski jezik, 4 studentska članka i 128 članaka objavljenih sa drugih medijskih izvora.
Fairpress je postigao vrlo impresivne uspjehe u svojoj prvoj godini:
Fairpress je bio pokretač i jedan od nositelja inicijative – Dan tišine. Dana 14. siječnja, u 11:30, točno tjedan dana nakon masakra u francuskom satiričkom časopisu Charlie Hebdo, hrvatski mediji su zamračili ekrane i zaustavili s emitiranjem programa kako bi odali počast žrtvama terorističkog napada u Parizu, kao i svim drugima koji su ubijeni diljem svijeta zbog borbe za slobodu izražavanja. Skoro svi mediji su se priključili akciji, zamračili svoje ekrane, isključili zvuk i nakratko prestali sa emitiranjem sadržaja radi ilustracije kako bi svijet izgledao bez novinara, medija i informacija koje prenose javnosti. Dan tišine je bio organiziran i u Republici Makedoniji i Bosni i Hercegovini.
Obajvljeni su brojni analitički članci na pojedinim nacionalnim jezicima te prevedeni na engleski jezik, kao npr. sljedeći: Hrvatska: S fakulteta na burzu: Broj nezaposlenih novinarki i novinara između 25 i 29 godina stalno raste, kao i ukupni broj nezaposlenih novinara; Feljton Zatvorimo Slobodu: (1) Prioritet „interesa vođe“ nad interesom „naroda“ samo je jedan od tumora koji iscrpljuje razvoj građanskog društva u RH; (2): Po novelama u KZ koja čine dužnosnici, nema osuđenih osoba, a po novelama u djelima koja se riječju čine protiv dužnosnika, osuđena 21 osoba; (3): Očekujući napredak u tekstu kaznenog djela sramoćenja, mediji su u jednom važnom pitanju za njihov opstanak, ostali „bez teksta“.
Bosna i Hercegovina: Anonimizacija sudskih odluka: Pogrešno protumačene smjernice i dalje opravdanje za neusklađen i neprihvatljiv odnos prema medijima i javnosti; Afera Gibraltar: Javnost u BiH je ostala u šoku nakon spektakularnih hapšenjima i gotovo tajnog puštanja devet osumnjičenih iz pritvora; Ishodu izbora i velikom stepenu neizlaznosti doprinijeli su u velikoj mjeri i mediji koji su bili servis političarima...
Srbija: Privatizacija medija kao kamen spoticanja – nekonzistentan pravni okvir i nedostatak političke volje; MEDIJI I PRAVOSUĐE – PARTNERI ILI SUPARNICI?: (1) Mediji ne mogu da se bore protiv korupcije i klijentelizma ako se i sami nalaze u tom lancu; (2) Kako sažeti kompleksnu stvar u nekoliko razumljivih rečenica, a ne banalizovati je… Crna Gora: Ako se utvrdi osnovanost tužbenog zahtjeva Daily pressa, to će uticati na sve medije da u većem stepenu poštuju pravne propise; Slučaj “Pobjeda”: Proces privatizacije dnevnih novina sa najdužom tradicijom u Crnoj Gori okončan 17. novembra 2014. godine.
Napisali smo i objavili nekoliko „in-depth“ članaka, otkrivajući pritom netransparentne utjecaje pojedinih izdavača, politike ili financijskih tajkuna na medijsku scenu na području jugoistočne Europe. Na primjer: Ako je dio spisa u predmetu koji se vodi protiv Faggiana krivotvoren tada je to kazneno djelo; Afera Gibraltar: Mediji i marketinške agencije iz BiH u središtu pranja novca. Protivpravna imovinska korist veća od pet miliona eura; Rasplitanje slučaja EPH i interesnih poveznica Marijana Hanžekovića i osumnjičenih u slučaju Agram ima utjecaj na javni interes itd..
Emergency Response Mechanism (Mehanizam hitne intervencije) je uspostavljen u sklopu Fairpress portala za područje jugoistočne Europe. U prvih 12 mjeseci, podnesena je jedna kaznena prijava protiv lokalnog šerifa u Zadru vezano za prijetnje novinarki. Fairpress je objavio 6 UNCUT intervjua sa novinarima koji su bili žrtve klijentelizma u medijima bez montiranja snimljenog materijala (Cristi Citre iz Rumunjske; Gordana Katana, Siniša Vukelić, Edita Gorinjac i Jasmin Hadžiahmetović iz Bosne i Hercegovine; Šemsudin Radončić i Goran Ćetković iz Crne Gore). Također smo objavili feljton u 7 nastavaka o životnoj agoniji istraživačkog novinara Željka Peratovića. Nadalje, Fairpress je objavio seriju članaka o novinaru, piscu te dobitniku nagrade European Press Prize u 2014. u kategoriji najboljeg komentara, Borisu Dežuloviću, vezano za njegov otkaz u Slobodnoj Dalmaciji.