Od prosjačenja do bijelog roblja i prodaje djece

U Tuzli obilježen Međunarodni dan za djecu ulice

Na hiljade djece u BiH prisiljeno je da vlastiti put traže na ulicama gradova. Na ulicu su obično gurnuti iz ekonomskih razloga ili su tamo dospjeli pokušavajući da pobjegnu od svakodnevnih problema u porodici. Svakodnevno možemo na ulicama vidjeti djecu kako peru vjetrobranska stakla, prosjače ili se na drugi način ekonomski eksploatišu. Najveći broj ove djece niti su beskućnici, ni delikventi. Uglavnom su to tek nezaštićena djeca ugrožena različitim oblicima rizika, nasilja i eksploatacije. Djeca ulice izložena su prostituciji, trgovini drogama, te drugim oblicima organizovanog i neorganizovanog kriminala protiv ljudi ili imovine.

Djeci ugrožena sva najosnovnija prava

˝To su djeca kojoj su ugrožena sva najosnovnija prava, od prava da budu pravno vidljivi jer ta djeca većinom ne bivaju upisana ni u matične knjige rođenih, pa do prava na pristup obrazovnom sistemu, socijalnoj i zdravstvenoj zaštiti i svim drugim dijelovima i aspektima građanskih prava˝, kazala je u ime Udruženja ˝Zemlja djece˝ Tuzla Sabiha Srna. Naglasila je da na žalost ˝djeca ulice˝ nisu prepoznata kao posebna kategorija ni u jednoj međunarodnoj konvenciji, kao ni zakonodavstvu BiH, pa samim time ne uživaju ni posebnu zaštitu. Bitno je naglasiti da ˝djeca ulice˝ ne bi bila na ulici da nisu zanemarena i od vlastitih roditelja.

˝Sistem koči˝

Roditelji su ti koji se kažnjavaju ukoliko se njihovo dijete nađe na ulici, odnosno ukoliko djecu prisiljavaju da zarađuju za njih. Kada su u pitanju kazne, i ovdje naravno sistem koči: ˝Zbog nebrige, sporosti, birokratizacije sistema, reakcija je veoma slaba. Nažalost svjesni smo i toga kakvi su naši kapaciteti, generalno i u smislu finansijske podrške, u smislu zatvorskih kapaciteta, pravosudnog sistema. Sve to je nekako teško, sporo, jednostavno nema pravovremene i dovoljno dobre reakcije na slučajeve prošnje, eksploatacije djece. To su najčešće radno eksploatisana djeca, ali djeca koja trpe različite vidove nasilja od seksualnog, psihičkog, emotivnog nasilja pa dalje˝, istakla je Srna.

Oko 5.000 djece s ulice

U BiH djeluje 5 dnevnih centara koji se brinu o djeci s ulice, kojih se procjenjuje da ima oko 5 hiljada. Riječ je o dobrovoljnim centrima koji uključuju edukativne i kreativne sadržaje. ˝Glavni je cilj uključiti tu djecu u obrazovni sistem, pružiti im podršku u svakodnevnom životu˝, kazao je koordinator TTC ˝Telex˝ Amir Bašić i dodao: ˝U Tuzli imamo oko 200 djece koja su žrtve prosjačenja i zanemarivanja od strane roditelja ili djece koja su u riziku. Terenski pokrivamo sva romska naselja u području TK i radimo u onim naseljima gdje postoji rizik da su djeca eksploatisana ili zanemarena, dakle izbjeglička naselja˝. Bašić je naglasio da se ide u krajnost prodaje djece u bijelo roblje, da su u prošloj godini u Francusku išli na prepoznavanje djece koja su tamo bila prisiljena da kradu i zarađuju za one koji ih maksimalno iskorištavaju. Nerijetki su i slučajevi prodaje djece zbog braka.

Prijavite ugroženo dijete na 067 112 8282

Udruženje ˝Zemlja djece˝ sarađuje sa građanima kada je u pitanju prijavljivanje slučajeva izrabljivane djece. Ukoliko i vi primijetite da je neko nedužno dijete na bilo koji način ugroženo obratite se Udruženju na broj telefona 067 112 8282.

Svijetli primjeri

Direktorica Udruženja ˝Zemlja djece˝ Tuzla Mirsada Bajramović prisjetila se početaka rada sa djecom sa ulice. Kazala je da je ponosna na, sada već mladića, koji ide u Srednju saobraćajnu školu, a kojeg su kao dijete pronašli na ulici u potpuno zapuštenom stanju. Tada je vanredno položio prva tri razreda škole, a nakon toga i krenuo u redovan tok obrazovanja. Kroz cijelo svoje školovanje bio je vrlodobar i odličan učenik. Išao na matematička takmičenja i bavi se sportom. Danas on u dnevnom centru ovog Udruženja drži časove matematike za djecu kojoj je to potrebno.

Dan za ˝djecu ulice˝

„Međunarodni dan za djecu ulice„ - 12. april, ustanovljen je 2011. godine od strane Konzorcija za djecu, vodeće međunarodne mreže posvećene realiziranju prava djece širom svijeta. Konzorcijum ove godine vodi svjetsku kampanju potpisivanja peticije kojom traže od UN-a da usvoji Međunarodni dan djece ulice. Na ovaj način žele izvršiti pritisak na sve vlade u svijetu da prepoznaju, podrže i zaštite djecu koja su uključena u život i rad na ulici.

U istom duhu, Međunarodni dan za ‘djecu ulice’ ove godine po prvi puta se obilježava i na nivou Regionalne mreže za djecu uključenu u život i/ili rad na ulici, koju čine organizacije i institucije iz sedam gradova BiH i Srbije. Mreža je dio programa „Sveobuhvatna zaštita za djecu uključenu u život i rad na ulici u jugoistočnoj Evropi 2012-2014″ koji realizuje Save the children, u partnerstvu sa organizacijama: „Zemlja djece” Tuzla, „Centar za integraciju mladih” Beograd, KJU Disciplinski centar za maloljetnike Sarajevo, „Altruist” Mostar, „Nova generacija” Banja Luka, „Ekumenska humanitarna organizacija” Novi Sad i „Medica” Zenica. Navedene organizacije, u sklopu svojih servisa i programskih aktivnosti u ‘dnevnim centrima za djecu uključenu u život i rad na ulici’, ’svratištima’ i ‘prihvatnim stanicama’, pružaju mogućnost ovoj djeci, kao i djeci koja su u riziku od dospijevanja u takvu situaciju, da, u sigurnom okruženju, kroz različite vidove psihosocijalne podrške, ostvare pristup obrazovnom sistemu, socijalnoj i zdravstvenoj zaštiti. Djeci se obezbjeđuje i topli obrok, održavanje lične higijene, pomoć u kriznim situacijama i sl.

Udruženje „Zemlja djece”, kao član Regionalne mreže u petak je javnom manifestacijom obilježilo Međunarodni dan za ‘djecu ulice’. Osim djece - članova Dnevnog centra i TTC-a „Telex”, učešće su uzela djeca iz sedam osnovnih škola sa područja TK.