Uspješno održan i drugi seminar ''Razvojni procesi i uloga seoske žene''

Drugi po redu seminar ''Razvojni procesi i uloga seoske žene'' održan je za predstavnike kantonalnih Ministarstva za poljoprivredu , Ministarstva za zaštitu okoliša i predstavnike kantonalnih Komisija za jednakopravnost polova u Sarajevu, 19. i 20. septembra 2012. godine. Seminar je održan u organizaciji Udruženja VESTA, a uz podršku Gender centra Federacije BiH u okviru projekta „Socio-ekonomsko jačanje položaja seoske žene kroz aktivno učešće u lokalnim razvojnim planovima“, uz finansijsku podršku specijalnog fonda Američke vlade usmjerenog na jačanje pozicije žene, US Ambasade u Bosni i Hercegovini.

Na seminaru između ostalog predstavljeni su rezultati „Istraživanja o stanju, potrebama i mogućnostima za poboljšanje položaja seoske žene“, provedenog u seoskim zajednicama na području 16 općina Federacije BiH, kao i dokumentarani film ''Za bolje sutra seoske žene'' koji promovira primjere dobrih praksi.

Ohrabrujući su prijedlozi inicijativa koje su kantonalni predstavnici iznijeli tokom dikusije o mogućim akcijama koje bi doprinijele poboljšanju trenutnog stanja, od kojih posebice izdvajamo slijedeće:

-Promociju temeljnih vrijednosti i obaveze integrisanja principa rodne ravnopravnosti u sve oblasti i politike djelovanja;

-Podršku različitim edukativno-informativnim pogramima, koji će osigurati informacije seoskoj ženi o njenim pravima, pristupu programima i institucijama podrške, podići njeno samopouzdanje i aktivnije i organizovanije djelovanje;

-Unaprijeđenje saradnje i koordinacije vladinog i nevladinog sektora u procesu programiranja i realizacije politika i afirmativnih mjera i obezbijeđenje mehanizma i aktivnije uloge komisija za rodnu ravnopravnost u procesu stateškog i programskog planiranja i rodno osjetljivog budžetiranja;

- Usklađivanje zakonske regulative i legaslitative koja će biti poticajna za razvoj malih biznisa za žene na selu, te osiguranje edukativno-savjetodavnih programa koji će podržati reorganizaciju poljoprivrednog gazdinstva i iznalaženje mogućnosti za diversifikaciju u oblasti ruralnog razvoja, te promociju i plasman kako poljoprivrednih, tako i nepoljoprivrednih proizvoda.

Udruženje VESTA i ovu kao i brojne druge programe provodi u saradnji sa vladinim institucijama u namjeri da zajedničkim djelovanjem doprinese promociji ljudskih prava i demokratskih reformi u BiH u segmentu rodne ravnopravnosti i jačanja uloge žene, posebice seoske žene, čija je uloga od vitalne važnosti za budućnost ruralnog razvoja.

U posljednjim godinama EU donosioci politika su posebno zainteresirani za pitanja koja se tiču doprinosa žena u poljoprivredi i ruralnom razvoju. Ovaj projekat je stoga i poziv da se sistematski pristupi eliminaciji stereotipa i ograničenja na kojima se temelje nejednakosti u pogledu uloge, statusa i položaja žene na selu u političkom, socio-ekonomskom i kulturnom smislu.

Poseban član UN CEDAW Konvencije o ukidanju svih oblika diskriminacije žena odnosi se na unapređenje položaja žena na selu. BiH je kao potpisnice ove Konvencije u obavezi da radi na unapređenju socio-ekonomske situacije za žene na selu, njihovog pristupa resursima, tržištu i informacijama, te pristupa osnovnoj infrastrukturi i javnim uslugama.