Panel diskusija i prezentacija Leader programa poticaj poljoprivrednicima da se udružuju i zajednički djeluju u opštini Lopare
U organizaciji Udruženja Vesta, u Opštini Lopare održana je prezentacija i panel diskusija o europskim inicijativama za razvoj ruralnih zajednica. Cilj prezentacije i diskusije je doprinos boljem upoznavanju i razumijevanju EU, njenih politika i programa ruralnog razvoja, kao i koristi koje od istih imaju zemlje kandidati i potencijalni kandidati i zemlje članice Europske unije.
Prezentaciji je prisustvovalo oko 40 predstavnika Opštine Lopare, mjesnih zajednica, poljoprivrednih zadruga, proizvođači, prerađivači, nevladine organizacije. Učesnici su upoznati sa prednostima približavanja BiH Europskoj uniji, posebno kada je riječ o razvoju ruralnih zajednica, te ulaganjima u projekte ruralnog razvoja. Tom prilikom su iznijeli i vlastito stajalište o prednostima prilagođavanja EU standardima u razvoju poljoprivrede i diskutovali o mogućnostima unaprjeđenja poljoprivrednog i ruralnog razvoja Lopara i njegove okoline.
Učesnici su bili veoma zainteresovani za prezentaciju i tom prilikom su se raspitivali za proceduru formiranja LAG-ova. Boško Nikolić, predstavnik NVO Eko Leonardo iz Priboja je istakao važnost istraživanja ruralnog područja opštine Lopare sa svim njegovim mogućnostima, ali i potrebama na terenu.
Radislav Davidović, uposlenik opštinske administrativne službe je iznio podatak da ima 1380 registrovanih poljoprivrednih domaćinstava/proizvođača, te tri registovane zadruge na području opštine Lopare. „Naše ljude, nosioce poljoprivrednih gazdinstava najviše zanima kako da plasiraju i što bolje prodaju svoj proizvod, svoje voće i povrće. Kako da prodaju i unovče svoj trud i mukotrpan cjelogodišnji rad?“
Poljoprivredni proizvođači izražavaju bojazan da će situacija u poljoprivredi i ruralnom razvoju BiH biti mnogo teža ulaskom Hrvatske u EU. Vlast mora što prije uvesti i uskladiti standarde za otkup i izvoz mlijeka iz BiH – rekao je Branislav Panić, direktor Zadruge „Agropan“, Lopare.
Predstavnik opštine Lopare je rekao da u opštini već razmišljaju o nekim projektima u oblasti voćarstva, posebno šljive. Opština Lopare je uključena u projekte prekogranične saradnje sa zajedničkim idejama i interesima tri zemlje. Samo zajedničkim snagama se može mnogo uraditi ua razvoju lokalne zajednice.
Održana panel diskusija posljednja je od deset planiranih u okviru projekta „Get to know EU“ („Upoznajmo EU“). Projekat finansira Europska unija u iznosu od 33,600 eura iz sredstava Instrumenta za pretpristupnu pomoć (IPA 2010). Projektom je planirano uključivanje najmanje 500 predstavnika zainteresiranih za ruralni razvoj u sjeveroistočnoj BiH, u dijalog o procesu EU integracija, kroz promociju EU LEADER pristupa za razvoj ruralnih zajednica.