Održana radionica o ruralnom razvoju u BiH

PREPARE mreža – Partnerstvo za ruralnu Europu organizovala je prvu radionicu o ruralnom razvoju u BiH koja je održana u Banja Luci. Radionici je prisustvovalo više od 60 predstavnika organizacija civilnog društva iz svih dijelova BiH, predstavnika entitetskih resornih ministarstava i predstavnika PREPARE mreže iz Slovenije, Latvije, Hrvatske, Velike Britanije i Srbije. Radionici je prisustvovao predstavnik Udruženja Vesta koji je prezentovao programske sadržaje koje Udruženje Vesta trenutno provodi u okviru politika ruralnog razvoja a koje su usklađene sa EU politikama.

Cilj radionice je bio da se podrže pokreti, nevladine organizacije i ostale inicijative na području ruralnog razvoja u Bosni i Hercegovini. PREPARE mreža je prezentirala svoje bogato iskustvo te primjere dobre prakse članica.

Učesnici radionice su aktivno radili na analizi i izradi prijedloga za poboljšanje situacije po pitanju jedne od sljedećih tema:

- umrežavanje u BiH;

- primjena LEADER metodologije u BiH;

- politika ruralnog razvoja u BiH.

Po pitanju umrežavanja učesnici radionice su se složili da je neophodno izgraditi mrežu za ruralni razvoj u BiH, zatim povezati sve postojeće strukture i kapacitete u sektoru ruralnog razvoja te evidentirati i identifikovati članove mreže koji će aktivno raditi na unapređenju trenutnog stanja u ovom sektoru. Učesnici su takođe iskazali i određena očekivanja od strane PREPARE-a, u vidu podrške kod analiziranja rada mreža u drugim državama, kao i kod ostvarivanja prava na stipendije preko kojih bi se određen broj aktera u ovom sektoru mogao bolje upoznati sa radom uspješnih mreža u drugim državama.

Kada je u pitanju LEADER metodologija, učesnici su zaključili da je BiH spremna za uvođenje ovog koncepta ruralnog razvoja jer je on već prisutan u BiH i implementira se u značajnom broju regija, ali mu je neophodna bolja podrška od strane domaćih institucija, što je samo po sebi izazov zbog trenutne komplikovane strukture upravljanja u BiH.

Prisutni su se takođe složili da LAG-ovi mogu uspješno funkcionisati samo ako njegovi članovi ulože značajan trud i rad, umrežavaju se i razmjenjuju iskustva te rade prema prethodno definisanom planu ili strategiji.

Učesnici radionice su takođe iskazali potrebu da se smjernice za LEADER metodologiju u BiH moraju što prije ozvaničiti, da ruralnom razvoju treba dati veći značajh kroz konkretne razvojne aktivnosti institucija, budžetsku i institucionalnu podršku te kroz adekvatan set propisa koji regulišu ovu oblast. Stav učesnika je da se veliki broj ovih stavki može ubrzati ukoliko civilno društvo bude u partnerskom odnosu sa predstavnicima vlasti.