Predstavljeno istraživanje percepcije korupcije na univerzitetima u Tuzli i Banja Luci
Korupcija prilikom upisa na fakultet je prema mišljenju studenata relativno česta pojava, a posebno su česti scenariji u kojima roditelji traže vezu kod profesora kako bi bili sigurni da njihovo dijete ne ostane neupisano. Ovo je pokazalo istraživanje koje je urađeno u sklopu projekta ˝Predstavljanje antikoruptivnih mjera na univerzitetima u BiH˝. Inače, riječ je o projektu kojeg uz finansijsku podršku Europske unije iz Instrumenta za pretpristupnu pomoć (IPA 2008/2009), realizuje Udruženje Vesta iz Tuzle u saradnji sa Omladinski komunikativnim centrom iz Banja Luke.
Profesori glavni primaoci u koruptivnim aktivnostima
Prema mišljenju studenata, glavni primaoci u koruptivnim aktivnostima su redovni profesori. Posrednici su asistenti, a davaoci studenti i roditelji zajedno. Glavni razlozi za korupciju su, prema mišljenju studenata, profesori kojima pozicija moći to dozvoljava i studenti koji žele na što lakši način da završe fakultet. Kako je istaknuto na današnjoj press konferenciji, rezultati istraživanja generalno pokazuju da studenti nisu upoznati sa aktivnostima koje eventualno provode fakulteti/univerziteti i studentske organizacije, u borbi protiv korupcije.
Prema riječima voditeljice istraživanja, prof. dr. Dženane Husremović, cilj je bio da se procijeni u kojoj mjeri i sa kojim intenzitetom studenti percipiraju ponašanja koja po defaultu jesu koruptivna ponašanja. ˝Upitnik koji je kreiran za ovo istraživanje bio je sastavljen od niza kratkih scenarija u kojima su prikazane određene situacije koje jesu tipično dosta koruptivne. Zadatak ispitanika je bio da procjene da li to vide kao korupciju, ili kao određeno kršenje pravila, ili da to nije niti korupcija, niti kršenje pravila. Ovo je bio način da dođemo do spoznaje šta se doživljava u našoj kulturi i društvu kao korupcija˝, pojašnjava Husremović.
Većina ispitanika sa banjalučkog i tuzlanskog Univerziteta, nad kojima je i provedeno ispitivanje, njih oko 90 posto, smatra plaćanje ispita koruptivnom aktivnošću ako se radi o novčanoj transakciji. Ako se radi o davanju neke protuusluge za istu namjenu taj procenat opada na 77 posto, dok dodatnih 18 posto to smatra kršenjem pravila, ali ne i korupcijom.Važno je istaći da je oko 10 posto ispitanih studenata bilo u situacijama da su njihovi roditelji tražili vezu za upis na fakultet, dok je njih oko pet posto platilo upis.
Davanje seksualnih usluga kao vid korupcije
Oni smatraju i da su ovakve pojave vrlo česte na oba univerziteta. Ovo potkrijepljuje i podatak da je njih od tri do pet posto platilo za neki ispit, dok je između 11 i 14 posto bilo spremno platiti ispit. Husremović je istakla i da pružanje seksualnih usluga zarad polaganja ispita većina studenata vidi kao korupciju, a trećina ispitanika vidi kao obično kršenja pravila. Poražavajuće je to da je od tri do pet posto bilo sudionicima ovakvih aktivnosti, a čak njih oko 14 posto bilo bi spremno na neku vrstu seksualne usluge ukoliko bi im se ukazala takva prilika.
Husremović: Korupcija nije samo davanje novca
˝Ovo istraživanje je bilo anonimno. Mi smo u pripremili bili definirali uzorak tako da on bude što reprezentativniji za dva Univerziteta a to su Tuzla i Banja Luka. Na žalost na tuzlanskom Univerzitetu nismo uspijeli da postignemo takvu reprezentativnost kao u Banjaluci. Naime, istraživanje se moralo raditi van institucija, odnosno van fakulteta, tako da je u biti nešto manji broj studenata iz Tuzle. Meni je problematična činjenica da univerziteti generalno imaju zadršku i jako su oprezni prilikom istraživanja korupcije u visokom obrazovanju˝, naglasila je Husremović, te dodala: ˝Mi moramo puno više raditi na kampanjama i edukaciji studenata šta je korupcija. Korupcija nije samo davanje novca ili nekih vrlo konkretnih usluga za polaganje ispita, nego da u korupciju spadaju i drugi oblici ponašanja koje oni trenutno ne vide kao koruptivna.˝
Projekt koordinator u Udruženju Vesta, Mirza Efendić istakao je da će u okviru projekta ˝Predstavljanje antikoruptivnih mjera na univerzitetima u BiH˝ u narednom periodu biti urađen i konkretan program mjera koji će biti predat na Univerzitetu u Tuzli i Banjaluci. ˝Vjerujem da će nakon usvajanja tog programa mjera univerziteti imati jak mehanizam za kontrolu i prevenciju koruptivnih aktivnosti. Isto tako će i civilno društvo, pa i same institucije imati jedan konkretan dokument i set pravila na osnovu kojih će moći pozivati na odgovornost one koji su odgovorni, sa bilo koje strane da dolaze. Naglasio bi da na žalost od strane Univerziteta u Tuzli nije bilo institucionalne podrške za provođenje ovog istraživanja i ono je drugačije rađeno nego na Univerzitetu u Bnjaluci ˝, nastavio je Efendić. Na kraju, važno je dodati da je ovo istraživanje rezultiralo i nastankom stručne studije ˝Istraživanje percepcije korupcije u visokom obrazovanju˝. Sve dodatne informacije mogu se pronaći i na web platformi antikorupcija.ba.