Upoznavanje sa konkretnim rješenjima i dobrim praksama i politikama rodne ravnopravnosti u Švedskoj
Studijska posjeta Švedskoj
U okviru projekta „Osnaživanje građanskog društva za politike rodne ravnopravnosti na lokalnom nivou u zemljama Zapadnog Balkana“, koga finansira Europska unija, a provode partnerske organizacije iz Srbije, Crne gore i BiH (SeConS, Ženska akcija, EDA i VESTA ) u okviru Multi-IPA programa prekogranične saradnje u junu mjesecu je obavljena studijska posjeta Švedskoj u cilju upoznavanja sa politikama rodne ravnopravnosti, gender mahanizmima i gender mainstreming (GM) na nivou općina, regija i državne politike.
Predstavnica Udruženja VESTA u studijskoj posjeti je bila Indira Prljača, program mendžer, a pored predstavnika/ca organizacija partnera učešće u posjeti su uzeli i predstavnici/ce vladinih struktura, gender mehanizama iz Srbije i Crne gore i gender centara na nivou BiH entiteta.
Glavni cilj posjete je bio upoznavanje sa konkretnim rješenjima i dobrim praksama i politikama rodne ravnopravnosti u Švedskoj. Učesnicima/cama su predstavljene uloge lokalnih vlasti, političkih stranaka i organizacija civilnog društva (OCD) u procesu razvijanja politika rodne ravnopravnosti.
Usvojeno znanja je važna pretpostavka za razvoj odgovarajuće metodologije i pristupa u izgradnji kapaciteta u oblasti gender ravnopravnosti u regionu Zapadnog Balkana.
Glavne teme posjete su bile upoznavanje sa načinima na koje:
● lokalne zajednice obezbeđuju GM na lokalnom nivou,
● OCD-ovi na lokalnom niovu utiču na rodnu prilagođenost politika i programa lokalnih i nacionalnih vlasti,
● lokalne vlasti i državni organi provode politke rodne ravnopravnosti u različitim aspektima lokalne samouprave (zapošljavanje, razvoj i dr.),
● lokalni mehanizmi prilagođavaju propise pravilima Europske unije i inicijativama u ovoj oblasti na nacionalnom nivou.
Projekat „Osnaživanje građanskog društva za politike rodne ravnopravnosti na lokalnom nivou u zemljama Zapadnog Balkana“ je usklađen sa EU poveljom o radnoj ravnopravnosti na lokalnom nivou i usmjeren na jačanje i promociju mehanizama gender mainstreaming-a. Projekat osigurava jačanje lokalnih kapaciteta, dizajniranje metodologije razvoja i inkorporiranja gender mainstreaming-a u različite segmente razvoja lokalne zajednice i provodi se u saradnji sa osam općina/opština u regiji Zapadnog Balakani i u partenrstvu sa šesnaest OCD-a.