Održan trening za OCD u praćenju državne Strategije za borbu protiv nasilja nad djecom u BiH 2011-2015
Udruženje Vesta iz Tuzle sa partnerima, Udruženjem Zemlja djece Tuzla i Ministarstvom za ljudska prava i izbjeglice BiH, uspješno je realizovalo 2,5-dnevni trening za OCD u praćenju državne Strategije za borbu protiv nasilja nad djecom u BiH 2011-2015 i izvještavanju u sjeni, a koji je održan u Sarajevu od 11. do 13. juna 2012. godine.
Trening je organizovan u okviru aktuelnog projekta 'Jačanje uloge organizacija civilnog društva u praćenju državne Strategije za borbu protiv nasilja nad djecom u BiH 2011-2014/15', koji finansira Europska Unija.
Na treningu je bilo prisutno 30 učesnika, predstavnika 21 organizacije civilnog drštva u BiH koje su aktivne i prepoznate po svom doprinosu promociji i zaštiti prava djece u BiH, te višegodišnjim iskustvom u provođenju istraživanja, praćenju javnih politika i izvještavanju o ovoj problematici. Učešće u istom su uzeli i predstavnici Ombudsmana za djecu Republike Srpske, te predstavnici Ministarstva za ljudska prava i izbjeglice BiH. Ovaj, suštinom, vrlo kompleksan trening je isporučen i uspješno fasilitiran od strane eksperta/ trenera prof. dr. Elmedina Muratbegovića sa katedre za kriminologiju, Univerziteta u Sarajevu.
Trening je postigao zadani cilj usmjeren ka izgradnju kapaciteta OCD u praćenju Strategije za borbu protiv nasilja nad djecom u BiH, specifično primjeni novog Protokola za praćenje i izvještavanju u sjeni te, uz participaciju svih učesnika, definisao kriterije za identifikaciju članova budućeg nezavisnog monitoring tima.
Učesnici treninga su imali priliku dobiti:
• kompletniji uvid i unaprijeđeno razumijevanje nove državne Strategije za borbu protiv nasilja nad djecom u BiH za period 2011-2015;
• osnažene kapacitete u praćenju Strategije – primjeni unificirane metodologije/ alata - Protokola sa standardima za praćenje državne Strategije za borbu protv nasilja nad djecom u BiH;
• bolje razumijevanje procesa, zahtjeva i forme Izvještavanja u sjeni o provodjenju ove državne Strategije;
• mogućnost učestvovanja u razvijanju nekih od potrebnih alata;
• mogućnost procjene svojih kapaciteta i komuniciranja interesa za članstvo u nezavisnom monitoring timu onitoring Timu (NMT) za praćenje Strategije.
Očekuje se da će Strategija za borbu protiv nasilja nad djecom u BiH 2011-2015 biti usvojena u toku ljeta 2012.godine.