Gender osjetljivi budžeti kao dio reformskih promjena na putu europskih integracija i osnova za jačanje prava žena u BiH
S ciljem doprinosa jačanju uloge civilnog društva u promociji ljudskih prava i demokratskih reformi u BiH u skladu sa odredbama procesa europskih integracija Udruženje Vesta iz Tuzle u partnerstvu sa Udruženim ženama iz Banja Luke realizuje projekt ''Gender osjetljivi budžeti kao dio reformskih promjena na putu europskih integracija i osnova za jačanje prava žena u BiH''.
Projekt će se realizovati na području BiH tokom 2010. i 2011. godine. Realizaciju projekta podržava Europska unija, kroz program EIDHR-a.
Projekt je specifično usmjeren na unaprijeđenje položaja žena ostvarivanjem ljudskih prava majki porodilja u BiH kroz uključivanje i koordiniranu akciju organizacija civilnog društva u proces zagovaranja za gender osjetljive budžete na entitetskim i kantonalnim nivoima.
Na kraju projektne realizacije očekujemo:
- Usvajanje zajedničkog Akcionog plana za unaprijeđenje položaja majki porodilja u BiH uz korištenje procesa gender senzibilizacije entitetskih i kantonalnih budžeta.
- Pokretanje parlamentarnih procedura na nivou entiteta i kantona u F BiH za izmjene i dopune postojećih zakona i njihove dosljedne primjene u cilju zaživljavanja gender osjetljivih budžeta u dijelu koji se odnosi na prava majki porodilja na naknadu tokom porođajnog odsustva.
- Ojačane kapacitete mreže organizacija civilnog društva i društveno odgovornih medija KRIK koja se zalaže za jačanje prava žena i djece u BiH.
S ciljem poboljšanja položaja krajnjih korisnica, majki porodilja u BiH, za ciljnu grupu odabrani su predstavnici/e drugih nevladinih organizacija, vladini službenici iz resora finansija, članovi komisija za ravnopravnost spolova na entitetskom i kantonalnom nivou i predstavnici medija. U pravcu dostizanja postavljenih ciljeva i očekivanih rezultata tokom projektne implementacije realizovat će se sljedeće aktivnosti:
- Poboljšanje generalnog razumjevanja značaja gender osjetljivih budžeta u procesu europskih integracija
- Edukacija predstavnika nevladinih organizacija, vladinih službenika iz resora finansija i članova komisija za ravnopravnost spolova o gender osjetljivim budžetima.
- Primjena stečenog znanja kroz analizu entitetskih i kantonalnih budžeta s aspekta izdvajanja naknada za porodilje.
- Provedba parlamentarnih sastanaka u cilju pokretanja parlamentarnih procedura u cilju zagovaranja za gender osjetljive budžete i unaprijeđenje položaja majki porodilja.
- Monitoring zaključaka parlamentarnih sastanaka i usaglašenih planova akcije te permanentno obavještenje javnosti o napretku.
- Izgradnja kapaciteta i kohezije unutar mreže KRIK.
Evidentna gender neosjetljivost budžeta uvjetuje produbljivanje rodne diskirminacije, a žene u BiH to najviše osjete u vrlo osjetljivom periodu svog života. Za ostvarenje kvalitetnog dijaloga koji će rezultirati konkretnim pomacima u poboljšanju njihovog položaja, neophodno je razumjevanje i saradnja između predstavnika vladinih institucija i civilnog društva te njihovo aktivno sudjelovanje u planiranim projektnim aktivnostima koje će se odvijati na entitetskim i kantonalnim nivoima.