Različito reguliranje prava na porodiljne naknade izvor diskriminacije majki porodilja u BiH
Na 100-u godišnjicu borbe za prava žena Udruženje VESTA podsjeća na potrebu rješavanja dugogodišnjeg problema diskriminacije majki porodilja u BiH.
Različito reguliranje prava na porodiljne naknade već dugo je izvor diskriminacije majki porodilja u BiH i kršenja njihovih osnovnih ljudskih prava. Naime, u BiH ne postoji propis koji na jedinstven način reguliše ovo pitanje obzirom da je oblast zaštite porodice i djece u nadležnosti entiteta i Brčko Distrikta. Prema trenutnom pravnom okviru imamo 12 različitih rješenja kada je u pitanju reguliranje prava majki porodilja u BiH.
Posebno složena situacija je u Federaciji BiH gdje nadležnost dijele entitet i kantoni na način da se na entitetskom nivou utvrđuje zakonski okvir, a kantoni su nadležni za implementaciju i isplatu porodiljnih naknada. Problem predstavlja što kantonalni zakoni nisu međusobno usklađeni, u nekim kantonima zakoni nisu uopće doneseni a u nekim su na snazi privremene odluke kojima je regulisano pitanje isplate porodiljnih naknada. Stvarno stanje je takvo da svi kantoni nemaju uređeno ovo pitanje, gdje su doneseni potrebni propisi porodiljne naknade se isplaćuju u zavisnosti od ekonomske moći pojedinih kantona a neisplaćivanje vrlo često se pravda nedostakom sredstava u budžetu.
Pored diskriminacije na teritorijalnom nivou prisutna je i diskriminacija između zaposlenih i nezaposlenih majki porodilja. Za zaposlene majke utvrđene su naknade u procentu od njihove ostvarene plaće ili prosječne plaće na nivou kantona koji se kreće od 50% do 90% dok majke porodilje koje nisu u radnom odnosu ostvaruju pravo na porodiljne naknade samo u ograničenom obimu. Uglavnom su to jednokratne naknade u vrlo malim iznosima iako je zakonom propisano da se pravo na ovu vrstu naknade ostvaruje u periodu od godinu dana nakon porođaja. Vrlo slično je i sa ostvarivanjem drugih prava iz oblasti zaštite porodice sa djecom.
U povodu 8. marta, Međunarodnog dana borbe za prava žena podsjećamo novoizabrane strukture vlasti u BiH na potrebu hitnog normativnog uređivanja pitanja isplata naknada po osnovu porodiljskog odsustva i obezbjeđivanja jednakog tretmana za sve građanke BiH, bez obzira odakle dolaze. Obzirom da BiH bilježi značajan pad nataliteta smatramo da je ovom problemu potrebno što prije posvetiti dužnu pažnju.
Aktivnosti na unaprjeđenju položaja majki porodilja u BiH Udruženje VESTA iz Tuzle, u partnerstvu sa Udruženim ženama Banja Luka, realizira u okviru projekta Rodno odgovorno budžetiranje kao dio reformskih promjena na putu evropskih integracija i osnova za jačanje prava žena u BiH čiju realizaciju finansijski podržava Europska unija.