Održana edukacija o rodno odgovornom budžetiranju u Sarajevu

Udruženje Vesta iz Tuzle u saradnji sa nevladinom organizacijom Udruženje žene Banja Luka u Sarajevu održava dvodnevnu edukaciju o rodno odgovornom budžetiranju. Edukacija se realizira u okviru projekta Rodno odgovorno budžetiranje kao dio reformskih promjena na putu europskih integracija i osnova za jačanje prava žena u BiH, čiju realizaciju finansijski podržava Europska unija.

Edukacija je namijenjena predstavnicima/ama ministarstava finansija, ministarstava za rad i socijalnu politiku, parlamentarnih komisija za ravnopravnost spolova i nevladinih organizacija sa područja kantona u FBiH, RS i Brčko Distriktu. Tokom dvodnevne edukacije učesnici/ce će imati priliku usvojiti aplikativna znanja o rodnoj jednakopravnosti i rodno odgovornom budžetiranju, te naučeno primijeniti u rodnoj analizi kantonalnih, entitetskih i budžeta Brčko Distrikta, s aspekta izdvajanja za majke porodilje, kao i dati smjernice za izradu Akcionog plana za unapređenje položaja porodilja u BiH.

˝ Računamo da svake godine imamo između 32 i 35 hiljada porodilja. Politika na državnom nivou je dovela do toga da porodilje u oba entiteta imaju različita prava i ostvaruju različite naknade, bez obzira da li su zaposlene i nezaposlene. U Federaciji BiH taj je problem uslovljen problematikom koja se veže za kantonalne budžete i onda imamo situaciju da u različitim kantonima postoje različite naknade, a pitanje je da li ih uopšte ostvaruju˝, kazala je direktorica Udruženja Vesta Amra Selesković i naglasila da je neophodno svim majkama porodiljama u BiH omogućiti bar minimalan iznos koji će biti istovjetan za sve.

Izvrsna direktorica Udruženja žene Banja Luka Nada Golubović smatra da problem porodilja ne smije biti entitetski problem, nego državni. ˝Mislim da bi bilo u redu da i u FBiH i u RS-u postoje krovni zakoni koji bi se ticali upravo problema porodiljskih naknada. Kada bi javni budžeti, od lokalne zajednice do državnog nivoa, bili osjetljivi na rodna pitanja, tada bi se riješili mnogi problemi i žena i muškaraca˝, kazala je Golubović.

Projektom je adresirana evidentna potreba za uvođenjem rodne perspektive u proces budžetiranja u BiH koja je iskazana obavezama naše zemlje na putu ka europskim integracijama. S druge strane projekat je specifično usmjeren na unapređenje položaja majki porodilja u BiH, veoma ranjive grupe korisnica na čiji status direktno utiče raspodjela budžetskih sredstava. Realizaciju projekta sa stručnog i savjetodavnog aspekta, podržali su Agencija za ravnopravnost spolova BiH, Gender centar Federacije BiH i Gender centar - centar za jednakost i ravnopravnost spolova RS-a.