Debata s Inzkom u Širokom Brijegu
U organizaciji Udruženja Vesta iz Tuzle pod pokroviteljstvom Ureda specijalnog predstavnika Evropske unije u Širokom Brijegu 5. maja održana je druga po redu, od predviđenih 10 debata o bosanskohercegovačkoj integraciji u EU. U prisustvu brojnih zvaničnika, uglednih poduzetnika i građana zapadno-hercegovačkog kantona/županije, razgovaralo se o procesu integracija Bosne i Hercegovine u zajednicu koja promoviše ekonomski razvoj svojih članica, štiti prava, slobode i interese oko 500 miliona građana.
Ovom prilikom naglašeno je da su zapošljavanje i socijalna politika postali prioritet EU još devedesetih godina. S tim u vezi EU je usvojila sveobuhvatnu socijalnu politiku zapošljavanja koja se između ostalog, fokusira na rast zaposlenosti uz istovremeno poboljšavanje uslova/uvjeta života i rada, jačanje tržišta rada i obrazovanja radne snage, kao i poboljšanja kvaliteta socijalne politike i socijalne zaštite. Jedna od tema u Širokom Brijegu bila je ekonomski razvoj, prilike za investicije, sa akcentom na razvoj malih i srednjih preduzeća.
Nakon okončanja integracijskog procesa građani BiH će imati priliku da putuju, rade, da se školuju i uživaju u svim blagodatima koje pruža EU. Da je budućnost Bosne i Hercegovine Evropska unija složili su se i penzioneri/umirovljenici iz ovog regiona, no izrazili su sumnju u skoro pristupanje ovoj zajednici. Oni smatraju da se realnost BiH može opisati u jednoj rečenici: „Jedan može srušiti više nego što 1.000 ih može izgraditi“. „Ako nešto ne učini vrijeme i međunarodna zajednica, put BiH ka EU može biti dug i trnovit“, kažu penzioneri/umirovljenici tražeći da se nečasne ruke udalje od PIO/MIO Fonda, te da se uredi oblast prijevremenog penzionisanja/umirovljenja.
Prema riječima poduzetnika ovog regiona BiH trenutno nije konkurentna tržištima zemalja EU. Zbog toga BiH slobodno tržište treba osigurati na drugi način, a sva ta odgovornost je na političarima koji donose i usvajaju ekonomske mjere. Neophodno je da se zaštiti domaća proizvodnja, jer bez toga nećemo biti konkurentni, smatraju privrednici.
Potpisivanjem Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju 16. juna 2008. godine, u BiH je započet proces koji predviđa brojne reforme, a koji bi naposlijetku trebao rezultirati punopravnim članstvom BiH u Evropskoj uniji. Cilj debata je da se BiH pripremi za izazove i mogućnosti. Naredna debata biće održana u Banjoj Luci 11. maja/svibnja, nakon čega će uslijediti debate i u Derventi, Doboju, Bijeljini, Mostaru, Prijedoru, na Palama i u Trebinju. Podsjećamo, debate se održavaju pod pokroviteljstvom Ureda specijalnog predstavnika Evropske unije u organizaciji Udruženja Vesta Tuzla.
Tokom svih debata govorit će se o tri ključne teme: ekonomiji i zapošljavanju, vladavini prava, borbi protiv korupcije i zaštiti ljudskih prava i mladima i obrazovanju.