Nulta tolerancija za nasilje nad djevojčicama

Saopštenje za javnost povodom Međunarodnog dana djevojčica

Ujedinjene nacije su 2011. godine usvojile Rezoluciju 66/170 kojom je ustanovljeno da je 11. oktobar Međunarodni dan djevojčica (International Day of the Girl Child), kako bi se uvažavala prava djevojčica i specifični izazovi sa kojim se djevojčice širom svijeta suočavaju. Definicija „Girl Child” od strane UN-a se uzima za polazište – žensko dijete između nula i osamnaest godina.

Statistike Ujedinjenih nacija o raznim načinima zlostavljanja djece širom svijeta pokazuju da svijet zatvara oči pred dječijom prostitucijom, čedomorstvom, selektivnim abortusima, genitalnim sakaćenjem, silovanjima, zlostavljanjima, pedofilijom, dječijom prostitucijom, i nasiljem u porodici.

Ženska alternativna Vlada BiH po prvi put ove godine obilježava Međunarodni dan djevojčica skretanjem pažnje bosanskohercegovačke javnosti da su djevojčice u našoj zemlji izložene dvostrukoj diskriminaciji u odnosu na svoj uzrast i pol, što ih čini posebno ranjivim.

Svi oblici nasilja u kojima se djevojčice pojavljuju kao žrtve u Bosni i Hercegovini kontinuirano rastu, a to nam transparentno pokazuju i policijske statistike. Nevladine organizacije iz cijele Bosne i Hercegovine takođe ukazuju da se iz godine u godinu povećava broj djevojčica smještenih u sigurnu kuću zbog najtežih oblika seksualnog zlostavljanja, što je razlog više da Ženska alternativna vlada u povodu ovogodišnjeg obilježavanja Međunarodnog dana djevojčica odlučno traži od nadležnih institucija da seksualno nasilje i zlostavljanje djece tretira kao ozbiljan društveni problem, pojača sankcije i adekvatno kažnjava počinioce.

Pozdravljamo Odluku Vijeća Ministara BiH koje je na sjednici Vijeća ministara BiH održanoj 28. novembra 2012. godine donijelo Odluku o usvajanju državne Strategije za borbu protiv nasilja nad djecom za razdoblje od 2012. do 2015. godine , čiji strateški cilj je uspostava multidisciplinarnog i održivog sistema za prijavljivanje i evidentiranje slučajeva nasilja nad djecom, adekvatan i održiv sistem podrške, finansiranja i prikupljanja podataka, kako bi se unaprijedila prevencija, zaštita djece žrtava nasilja u Bosni i Hercegovini, te uspostavilo sigurno okruženje u kome će biti ostvareno pravo svakog djeteta da bude zaštićeno od svih oblika nasilja.

Pravo djeteta na zaštitu od svih oblika nasilja predstavlja osnovno pravo svakog djeteta, a ono je utvrđeno UN Konvencijom o pravima djeteta. Konvencija o pravima djeteta UN, koju je Bosna i Hercegovina ratifikovala, obavezuju državu potpisnicu da preduzme „sve odgovarajuće zakonske, upravne i društvene i obrazovne mjere kako bi se dijete zaštitilo od svih oblika fizičkog ili psihičkog nasilja, povrede ili zlostavljanja, zanemarivanja ili nemarnog postupka, zloupotrebe ili druge eksploatacije, uključujući i seksualno zlostavljanje”(čl. 19. CRC)

Pozdravljamo i Odluku Predstavničkog doma Parlamentarne skupštine BiH koje je sredinom 2013. godine dalo saglasnost za ratifikaciju Konvencije Savjeta Evrope o sprečavanju i suzbijanju nasilja nad ženama i nasilja u porodici. Ratifikacijom prvog međunarodno obavezujućeg dokumenta koji obuhvata sve oblike rodno zasnovanog nasilja nad ženama i zahtijeva dužnu pažnju države koja ga prihvata da spriječi, istraži, kazni i pruži naknadu štete žrtvama za nasilje koje su pretrpjele, pa i mnogo više od toga.

Vijeće Evrope donijelo je ovu konvenciju jer je prepoznato da je nasilje nad ženama manifestacija istorijski nejednakih odnosa moći između žena i muškaraca, koji su doveli do dominacije i diskriminacije muškaraca nad ženama, kao i do sprječavanja napredovanja žena u punoj mjeri. Prepoznata je i činjenica da su žene i djevojčice često izložene ozbiljnim oblicima nasilja poput nasilja u porodici, seksualnog uznemiravanja, silovanja, prinudnog braka, krivičnih djela počinjenih u ime tzv. časti i genitalnog sakaćenja, koji predstavljaju ozbiljno kršenje ljudskih prava žena i djevojčica.

Osim svih drugih oblika nejednakosti među polovima Konvencija je donesena jer je prepoznato da su žene i djevojčice izložene većem riziku od rodno zasnovanog nasilja od muškaraca, ali je prepoznato i da kršenje ljudskih prava tokom oružanih sukoba koji pogađaju stanovništvo, posebno žene, u vidu raširenog ili sistematskog silovanja i seksualnog nasilja, kao i potencijalno povećanje rodno zasnovanog nasilja tokom i nakon sukoba.

Ženska alternativna vlada BiH podržava usvajanje zakona, strategija, konvencija i od institucija vlasti na svim nivoima traži da se usvojeni dokumenti sistemski primjenjuju promovišući princip NULTE TOLERANCIJE ZA NASILJE NAD DJEVOJČICAMA I ŽENAMA.

Ženska alternativna vlada BiH

Ministarstvo za ljudska prava i borbu protiv svih oblika nasilja